Connect with us

Published

on

Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, w którym ciekawe zabytki można spotkać na każdym kroku. Liczne atrakcje turystyczne, które czekają na zwiedzających w tym mieście sprawiają, że każdego roku roi się tu od turystów. Ci, którzy chcą ujrzeć najcenniejsze budowle Gdańska, powinni przejść się najsłynniejszym traktem w tym mieście. To Droga Królewska, przy której znajdują się najcenniejsze budynki, bramy i kamienice gdańskie.


Reprezentacyjna Droga Królewska prowadzi od Bramy Wyżynnej do Zielonej Bramy. Pomiędzy nimi na uwagę zasługują liczne kamienice, będące niegdyś własnością zamożnych mieszczan. Najsłynniejszą z nich jest Dwór Bractwa św. Jerzego, który powstał pod koniec XV stulecia. Drugim ważnym obiektem mieszczańskim przy Drodze Królewskiej jest Dom Uphagena, w którym mieści się obecnie Muzeum Kultury Mieszczańskiej.

Droga Królewska to również słynny Dwór Artusa, przed którym stoi słynna fontanna Neptuna oraz ratusz – obecnie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Wśród atrakcji turystycznych znajdujących się przy Drodze Królewskiej największym zainteresowaniem cieszą się okazałe bramy oraz towarzyszące im budowle. Pierwszą bramą na tej trasie jest Brama Wyżynna z lat 80 – tych XVI wieku, którą zdobią trzy herby: Polski, Prus oraz Gdańska. Przy tej bramie wznosi się okazały Barbakan z gotycką Wieżą Więzienną oraz renesansową Katownią. Przy tej bramie mieści się jedna z najciekawszych placówek muzealnych, którymi może poszczycić się Gdańsk. To Muzeum Bursztynu, które przypomina o czasach, gdy Gdańsk należał do najważniejszych ośrodków miejskich na Bursztynowym Szlaku.

Kolejna słynna brama to Złota Brama z początku XVII wieku. Za najpiękniejszą uchodzi jednak Zielona Brama, którą wzniesiono w połowie XVI stulecia. Miała ona służyć polskim królom. Zielona Brama zamyka Drogę Królewską. Za nią znajduje się już inna atrakcja turystyczna Gdańska, czyli Długie Pobrzeże nad Mołtawą, ze starym portem i słynnym Żurawiem.

Przy Drodze Królewskiej warto zwrócić uwagę na Targ Węglowy, który powstał w miejscu zasypanej fosy miejskiej. Przy tym targu powstała Wielka Zbrojownia, w której przechowywano sprzęt wojenny oraz broń. Dziś Wielka Zbrojownia uważana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł manierystycznych w europejskiej architekturze.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Informacje

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Published

on

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako "Balbina" nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem. Utrapienie szczecińskich kierowców autobusów komunikacji miejskiej zbliża się ku końcowi i nie będą musieli więcej się użerać z panią „Balbiną” wjeżdżająca do pojazdów swoim skuterem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Published

on

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Bezpłatne autobusy w Szczecinku? Zapowiada to kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jakie pomysły oferują kandydaci? ile może kosztować darmowa jazda autobusami? Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat, w którym można znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Pijana matka pozostawiła 3 latke samą w lesie

Published

on

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy! Skandal w pomorskim! Kolejny skandal z udziałem matki. Pijana 24-latka pozostawiła w lesie 3-letnią córkę. Dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona. Matce grozi 5 lat więzienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl