Polska Relaks Warto zobaczyć

Klimat Hiszpanii

Cała Hiszpania ma bardzo przyjazny klimat, i to niezależnie od pory roku, bo zimy są tam stosunkowo łagodne (pod warunkiem, że pogoda nie sprawia takich niespodzianek jak ostatnimi laty). Z racji położenia w kraju dominuje łagodny klimat śródziemnomorski, a to oznacza, że turyści mogą liczyć na suche i upalne lata oraz nieco wilgotne, ale za to ciepłe zimy.

Lipiec i sierpień to miesiące najwyższych temperatur – wtedy polecamy wyjazdy nad morze. Costa Brava, Costa del Sol, Wyspy Kanaryjskie i Baleary to rejony najprzyjaźniejsze, bo i przystosowane do letniego wypoczynku, a przede wszystkim chłodzone od czasu do czasu morską bryzą i… obfitujące w czystą wodę i miejsca do kąpieli.

Nieco inaczej jest w głębi kraju. Galicja z Santiago de Compostela klimatem przypomina nieco nasz region. Przynajmniej lata wydają się zbliżone pogodowo do tych w naszym kraju, a zimy są zdecydowanie cieplejsze.

W sezonie letnim nie zapominajmy o tym, że Hiszpania jest krajem wyjątkowo nasłonecznionym. Dni pochmurne zdarzają się tam sporadycznie, dla uniknięcia problemów ze skórą i zyskania ładnej opalenizny (zamiast poparzeń) niezbędne jest zabezpieczanie się kremami z filtrami UV i noszenie okryć na głowę. W Hiszpanii, zwłaszcza na wybrzeżach łatwo przesadzić, bo upał nie jest tam tak dokuczliwy, a słońce mimo to pozostaje zdradliwe.

Jeżeli chcecie uniknąć tłumów turystów, zdecydujcie się na wypoczynek jesienią. Wrzesień i październik są w Hiszpanii nie mniej przyjemne niż miesiące letnie. Nie ma już takich upałów, choć temperatura wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Nie mniej przyjemna jest wiosna, czyli okres tuż przed sezonem urlopowym. Znawcy Hiszpanii, koneserzy jej uroków i krajobrazów polecają na ten czas wycieczki po Andaluzji, która wiosną staje się przystankiem na szlaku migracji ptactwa przelatującego z Afryki w głąb Europy.

Poza sezonem turyści mogą liczyć też na wyjątkowo korzystne zniżki czy to jadąc na urlop z biurem podróży, czy we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o