Informacje Poradnik prawny z kraju

IPN ściga byłych SS-manów. Czy po tylu latach dojdzie do wymierzenia sprawiedliwości?

Śledztwo przeciwko byłym esesmanom prowadzone przez IPN. Możliwe będzie pociągnięcie zbrodniarzy do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od zakończenia wojny.

 

IPN nie rezygnuje z wymierzenia sprawiedliwości wobec żyjących jeszcze SS-manów i zbrodniarzy wojennych. Uruchamia wszystkie środki, by możliwe stało się pociągnięcie ich do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od popełnionych zbrodni. IPN zwrócił się do Interpolu o pomoc w znalezieniu blisko 1,6 tysiąca byłych funkcjonariuszy niemieckiej SS zamieszkałych na terenie Europy.

Czy po tylu latach od zakończenia wojny będzie to możliwe?

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wytypowała grupę 1600 funkcjonariuszy służących w okresie wojennym w formacji SS na terenie obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na obszarach Polski i Niemiec. Są to osoby dopuszczające się zbrodni takich jak masowe mordowanie i więzienie Polaków i wobec których nie ma danych o dotychczasowym skazaniu. Wytypowano grupę osób, których daty urodzenia sugerują, iż są to osoby jeszcze żyjące. IPN dysponuje danymi personalnymi, miejscem zamieszkania w okresie wstępowania do SS czy ówczesnymi zakładami pracy – te poszlaki mogą doprowadzić do zbrodniarzy nawet po upływie dziesiątek lat, jednak wymagają szybkiej i poprawnej weryfikacji.

Poszukiwania zbrodniarzy będą się odbywały głównie na terenie Niemiec, Austrii. Część wniosków już zweryfikowano, a członkowie byłej SS zostali określeni jako zmarli lub nieznane jest miejsce ich aktualnego pobytu. IPN ma jednak nadzieję, że wraz z pomocą Interpolu uda się zlokalizować i odnaleźć chociaż część zbrodniarzy i wymierzyć im sprawiedliwość. Większość z tych osób zapewne wiedzie normalne życie, zapominając o popełnionych czynach. IPN wierzy, że pod koniec ich życia uda się jeszcze wymierzyć sprawiedliwość i zbrodniarze zostaną sprawiedliwie ukarani, a na światło dzienne wyjrzą ich niegodziwości. Projekt jest warty wsparcia, jednak śledztwo powinno być priorytetowe i musi zostać prowadzone bardzo szybko, w końcu poszukiwani są osobami w podeszłym wieku. Jest to szczytna idea w której nie chodzi tyle o surowość kary, ile o jej wydźwięk w społeczeństwie.

autor DP

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o