Connect with us

Published

on

Śledztwo przeciwko byłym esesmanom prowadzone przez IPN. Możliwe będzie pociągnięcie zbrodniarzy do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od zakończenia wojny.

 

IPN nie rezygnuje z wymierzenia sprawiedliwości wobec żyjących jeszcze SS-manów i zbrodniarzy wojennych. Uruchamia wszystkie środki, by możliwe stało się pociągnięcie ich do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od popełnionych zbrodni. IPN zwrócił się do Interpolu o pomoc w znalezieniu blisko 1,6 tysiąca byłych funkcjonariuszy niemieckiej SS zamieszkałych na terenie Europy.

Czy po tylu latach od zakończenia wojny będzie to możliwe?

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wytypowała grupę 1600 funkcjonariuszy służących w okresie wojennym w formacji SS na terenie obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na obszarach Polski i Niemiec. Są to osoby dopuszczające się zbrodni takich jak masowe mordowanie i więzienie Polaków i wobec których nie ma danych o dotychczasowym skazaniu. Wytypowano grupę osób, których daty urodzenia sugerują, iż są to osoby jeszcze żyjące. IPN dysponuje danymi personalnymi, miejscem zamieszkania w okresie wstępowania do SS czy ówczesnymi zakładami pracy – te poszlaki mogą doprowadzić do zbrodniarzy nawet po upływie dziesiątek lat, jednak wymagają szybkiej i poprawnej weryfikacji.

Poszukiwania zbrodniarzy będą się odbywały głównie na terenie Niemiec, Austrii. Część wniosków już zweryfikowano, a członkowie byłej SS zostali określeni jako zmarli lub nieznane jest miejsce ich aktualnego pobytu. IPN ma jednak nadzieję, że wraz z pomocą Interpolu uda się zlokalizować i odnaleźć chociaż część zbrodniarzy i wymierzyć im sprawiedliwość. Większość z tych osób zapewne wiedzie normalne życie, zapominając o popełnionych czynach. IPN wierzy, że pod koniec ich życia uda się jeszcze wymierzyć sprawiedliwość i zbrodniarze zostaną sprawiedliwie ukarani, a na światło dzienne wyjrzą ich niegodziwości. Projekt jest warty wsparcia, jednak śledztwo powinno być priorytetowe i musi zostać prowadzone bardzo szybko, w końcu poszukiwani są osobami w podeszłym wieku. Jest to szczytna idea w której nie chodzi tyle o surowość kary, ile o jej wydźwięk w społeczeństwie.

autor DP

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl