Connect with us

Published

on

Śledztwo przeciwko byłym esesmanom prowadzone przez IPN. Możliwe będzie pociągnięcie zbrodniarzy do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od zakończenia wojny.

 

IPN nie rezygnuje z wymierzenia sprawiedliwości wobec żyjących jeszcze SS-manów i zbrodniarzy wojennych. Uruchamia wszystkie środki, by możliwe stało się pociągnięcie ich do odpowiedzialności, nawet po wielu latach od popełnionych zbrodni. IPN zwrócił się do Interpolu o pomoc w znalezieniu blisko 1,6 tysiąca byłych funkcjonariuszy niemieckiej SS zamieszkałych na terenie Europy.

Czy po tylu latach od zakończenia wojny będzie to możliwe?

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wytypowała grupę 1600 funkcjonariuszy służących w okresie wojennym w formacji SS na terenie obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na obszarach Polski i Niemiec. Są to osoby dopuszczające się zbrodni takich jak masowe mordowanie i więzienie Polaków i wobec których nie ma danych o dotychczasowym skazaniu. Wytypowano grupę osób, których daty urodzenia sugerują, iż są to osoby jeszcze żyjące. IPN dysponuje danymi personalnymi, miejscem zamieszkania w okresie wstępowania do SS czy ówczesnymi zakładami pracy – te poszlaki mogą doprowadzić do zbrodniarzy nawet po upływie dziesiątek lat, jednak wymagają szybkiej i poprawnej weryfikacji.

Poszukiwania zbrodniarzy będą się odbywały głównie na terenie Niemiec, Austrii. Część wniosków już zweryfikowano, a członkowie byłej SS zostali określeni jako zmarli lub nieznane jest miejsce ich aktualnego pobytu. IPN ma jednak nadzieję, że wraz z pomocą Interpolu uda się zlokalizować i odnaleźć chociaż część zbrodniarzy i wymierzyć im sprawiedliwość. Większość z tych osób zapewne wiedzie normalne życie, zapominając o popełnionych czynach. IPN wierzy, że pod koniec ich życia uda się jeszcze wymierzyć sprawiedliwość i zbrodniarze zostaną sprawiedliwie ukarani, a na światło dzienne wyjrzą ich niegodziwości. Projekt jest warty wsparcia, jednak śledztwo powinno być priorytetowe i musi zostać prowadzone bardzo szybko, w końcu poszukiwani są osobami w podeszłym wieku. Jest to szczytna idea w której nie chodzi tyle o surowość kary, ile o jej wydźwięk w społeczeństwie.

autor DP

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl