Świętokrzyskie atrakcje. Kielce

To najważniejsze miasto w rejonie Gór Świętokrzyskich, a obok jego zabytków trudno przejść obojętnie. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a Kielce od lat zachwycają ich ciekawymi pamiątkami z dawnych wieków. Najsłynniejszym zabytkiem tego miasta jest znany doskonale pałac biskupów krakowskich, służący obecnie jako siedziba muzeum.

W niewielkiej odległości od tego pałacu znajduje się kolejny ważny zabytek. Jest nim katedra, którą chętnie zwiedzają wycieczki.

Choć w jej obecnej bryle dominuje styl barokowy, dostrzec można sporo pamiątek z najdawniejszych czasów tej budowli. To one przypominają, że obecna katedra powstała w XII wieku jako niezbyt wielki, romański kościółek. Z innych ciekawych zabytków sakralnych na terenie Kielc wyróżnia się kościół św. Wojciecha, który powstał pod koniec XVIII wieku. Szczególnie ciekawie prezentuje się wnętrze tej świątyni, w którym na szczególną uwagę zasługują obrazy Jana Styki. Ten znany malarz miał zresztą w Kielcach swą pracownię, był też częstym gościem w pobliskim Dworku „Karasza”. Nie brak też w Kielcach zabytków związanych z ludnością żydowską. Tym najważniejszym jest synagoga z XIX wieku, w której mieści się obecnie Archiwum Państwowe.

Warto też zajrzeć na tereny parku miejskiego, w którym można podziwiać popiersia Staszica. To postać, która odegrała ważną rolę w dziejach miejscowego przemysłu. Kielce są też miastem, w którym niemal na każdym kroku można spotkać się z pamiątkami i miejscami związanymi z Żeromskim i jego twórczością. Tym najważniejszym punktem jest gimnazjum, które znamy doskonale z kart powieści „Syzyfowe prace”. Dziś dawna szkoła znana jest jako Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, do którego bardzo chętnie zaglądają wycieczki – głównie szkolne, dla których wizyta w tym muzeum jest najlepszym sposobem na poznanie bliżej nie tylko twórczości, ale i życiorysu pisarza.

Inną placówką muzealną, którą koniecznie trzeba zwiedzić w trakcie pobytu w Kielcach, jest Muzeum Zbiorów Geologicznych. Wśród prezentowanych tu minerałów nie brak obiektów wyjątkowo atrakcyjnych, które zdobyły uznanie nie tylko w oczach turystów, ale i w świecie nauki.

Kielce z pewnością są miastem atrakcyjnym, a miejsc godnych zwiedzania na terenie miasta nie brakuje. Dobre warunki czekają tu na turystów niemal na każdym kroku, a noclegi można bez problemów znaleźć w tak licznych tu hotelach i pensjonatach. Warto zatrzymać się tu choć na chwilę w czasie wycieczki w Góry Świętokrzyskie, choć na dokładne poznanie miasta i jego najważniejszych atrakcji przeznaczyć trzeba kilka dni.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–