Polska Relaks Warto zobaczyć

Janowiec i jego atrakcje

Janowiec to nieco mniej znany sąsiad Kazimierza Dolnego, od którego odgradza go rzeka Wisła. Stąd też do Kazimierza można popłynąć statkiem wycieczkowym, można również urządzić sobie ciekawą wycieczkę po samym Janowcu.

Miejscowość ta jest bardzo atrakcyjna, a obiektów do zwiedzania jest tu całkiem sporo. To przede wszystkim tutejszy zamek, muzeum oraz skansen.

Janowiec może pochwalić się jednym z największych zamków w Polsce, który wzniesiono w połowie XVI stulecia w obowiązującym wówczas stylu renesansowym. W 1975 roku w zamku urządzono ciekawą placówkę muzealną. To Muzeum Nadwiślańskie. W ciekawy sposób zagospodarowany został również park przy zamku, na terenie którego urządzono niewielki skansen.

Można w nim zobaczyć sporo ciekawych budynków pochodzących z okolicznych wsi: dwór z XVIII wieku, lamus oraz stodołę. Dużą atrakcją jest drewniany spichlerz z przełomu XIX i XX wieku, który do Janowca trafił z Podlodowa.

W spichlerzu tym prezentowane są obecnie sprzęty takie jak sieci oraz łódź, która w dawnych czasach ułatwiała mieszkańcom nadwiślańskich wsi przeprawę przez rzekę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o