Connect with us

Published

on

Położone u stóp Gór Świętokrzyskich miasto jest częstym celem wycieczek z całej Polski. Atrakcji nie brak i na jego obszarze, wiele ciekawostek czeka też w najbliższej okolicy. Kielce to miasto niezwykłe, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Jakie obiekty trzeba koniecznie zobaczyć w czasie wycieczki po tej części kraju?
Kielce to przede wszystkim ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny. To zarazem ciekawe miasto, w którym nie brak ciekawych zabytków.

Tym najważniejszym jest dawny zamek biskupów krakowskich, który swą obecną formę zyskał w XVII wieku. Wzniesiony z woli biskupa Zadzika, łączy w sobie elementy architektury renesansowej i barokowej. Dziś w murach tej budowli ma swą siedzibę Muzeum Narodowe, znane z ciekawej kolekcji malarstwa polskiego.

Tu również znajduje się sanktuarium Józefa Piłsudskiego, w którym można oglądać popiersie Marszałka oraz jego pośmiertną maskę. To jeszcze nie wszystkie atrakcje czekające na zwiedzających w tym pałacu. Ciekawą ekspozycję stanowią dawne wnętrza pałacowe. Obok pałacu w Kielcach koniecznie trzeba zwiedzić katedrę Wniebowzięcia NMP. Z pozoru jest to typowa, barokowa świątynia. Wystarczy jednak przyjrzeć się jej uważnie, by dostrzec sporo elementów architektonicznych typowych dla okresu średniowiecza. Nic w tym dziwnego. Kościół ten istniał przecież już w XII wieku, a jego obecny wygląd jest skutkiem przeprowadzonych w późniejszym czasie prac.

W czasie wizyty w Kielcach koniecznie trzeba zajrzeć do centrum miasta. Tu również nie brak ciekawych budowli. Obok zabytków sakralnych, jak kościół św. Wojciecha czy też kościół św. Piotra i Pawła, na uwagę zasługuje tutejsza synagoga oraz ciekawe kamienice. Idealnym miejscem na spacer jest park miejski, który powstał na terenach należących niegdyś do Szkoły Górniczej, założonej w Kielcach z inicjatywy Stanisława Staszica. Ważnym celem niemal każdej wycieczki zaglądającej do Kielc jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które mieści się w gmachu dawnego gimnazjum. To o nim pisał Żeromski w „Syzyfowych pracach”.

Pełne niezwykłych atrakcji Kielce z pewnością zasługują na uwagę turystów. To wspaniałe miasto, które może pochwalić nie tylko piękną architekturą, ale i ciekawymi muzeami. Te, które zostały już wymienione, to tylko niewielki fragment tego czym mogą się pochwalić Kielce. Ciekawe jest tutejsze Muzeum Zbiorów Geologicznych, ciekawymi eksponatami kusi także Muzeum Zabawkarstwa. Zachwyca Muzeum Wsi Kieleckiej oraz wiele innych obiektów, obok których trudno przejść obojętnie. Nic dziwnego, że w tym mieście turystyka rozwija się coraz lepiej. Kielce mają ogromny potencjał i świetnie potrafią go wykorzystać.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Relaks

Ifirma + WooCommerce w Apilo – integracja dająca ogrom możliwości

Published

on

Ifirma + WooCommerce w Apilo - integracja dająca ogrom możliwości

Sprzedaż internetową w obecnych czasach możesz rozpocząć w bardzo prosty sposób. Nie potrzebujesz inwestować dużej ilości pieniędzy w swój dopiero co raczkujący biznes internetowy. Wystarczy, że rozpoczniesz sprzedaż na jednym z najpopularniejszych portali aukcyjnych, takich jak np. Allegro, Amazon czy eBay.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Znów alarm bombowy. Zarządzono ewakuację

Published

on

Znów alarm bombowy. Zarządzono ewakuację

To kolejny, trzeci już dzień, kiedy służby ratunkowe i policja są alarmowane o mailu, w którym ktoś grozi podłożeniem ładunku wybuchowego. Biorą je pozycje edukacyjne. W czwartek informację o jednakowej treści dostał ośrodek dla pań niepełnosprawnych przy ulicy Mazowieckiej w Kołobrzegu.

Podjęto opinię o ewakuacji pełnych będących obecnie pod opieką wychowawców i terapeutów. Na zajęciu pojawili się strażacy i policjanci. Zagrożenia nie stwierdzono. Maile tej historii przychodzą z pewnego momentu do placówek w wszystkim świata.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl