Connect with us

Published

on

Wędrując szlakami po terenach Wyżyny Kieleckiej wielu turystów odkrywa dużą różnorodność tego regionu. To z jednej strony ciche, malownicze wsie, z drugiej – tętniące życiem i prężnie rozwijające się miasta.

Wyżyna Kielecka zaskakuje, jednak wiedza na jej temat jest jeszcze dość skromna. Jej najlepiej poznanym „skrawkiem” są Góry Świętokrzyskie oraz najważniejsze miasto regiony – Kielce. To jednak nie wszystkie perełki tego obszaru.

Co warto wiedzieć na temat Wyżyny Kieleckiej?

Wyżyna Kielecka jest częścią większej jednostki – Wyżyny Małopolskiej. Sama Wyżyna Kielecka podzielona jest na kilka mniejszych jednostek, z których największą sławę zdobyły Góry Świętokrzyskie. Ciekawie jednak prezentuje się i Garb Gielniowski, i Przedgórze Iłżeckie. W skład Wyżyny Kieleckiej wchodzi również Wyżyna Sandomierska, pokryta grubą warstwą lessu.
Najważniejszymi rzekami, które przepływają przez tereny Wyżyny Kieleckiej są Kamienna oraz Nida.

Rzeki te są dopływami Wisły, która z jednej strony jest granicą Wyżyny. Choć na terenie tego regionu brak naturalnych jezior, można tu spotkać szereg sztucznych zbiorników retencyjnych, które świetnie nadają się do pełnienia funkcji rekreacyjno – wypoczynkowych.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Informacje

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Published

on

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako "Balbina" nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem.

Pani Bogumiła, znana w Szczecinie jako „Balbina” nie wejdzie więcej do autobusu Komunikacji skuterem. Utrapienie szczecińskich kierowców autobusów komunikacji miejskiej zbliża się ku końcowi i nie będą musieli więcej się użerać z panią „Balbiną” wjeżdżająca do pojazdów swoim skuterem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Published

on

Bezpłatne autobusy w Szczecinku?

Bezpłatne autobusy w Szczecinku? Zapowiada to kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jakie pomysły oferują kandydaci? ile może kosztować darmowa jazda autobusami? Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat, w którym można znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informacje

Pijana matka pozostawiła 3 latke samą w lesie

Published

on

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy

Pijana matka pozostawiła 3 latkę samą w lesie w środku nocy! Skandal w pomorskim! Kolejny skandal z udziałem matki. Pijana 24-latka pozostawiła w lesie 3-letnią córkę. Dziewczynka została szczęśliwie odnaleziona. Matce grozi 5 lat więzienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl