Wyżyna Kielecka i jej atrakcje

Wędrując szlakami po terenach Wyżyny Kieleckiej wielu turystów odkrywa dużą różnorodność tego regionu. To z jednej strony ciche, malownicze wsie, z drugiej – tętniące życiem i prężnie rozwijające się miasta.

Wyżyna Kielecka zaskakuje, jednak wiedza na jej temat jest jeszcze dość skromna. Jej najlepiej poznanym „skrawkiem” są Góry Świętokrzyskie oraz najważniejsze miasto regiony – Kielce. To jednak nie wszystkie perełki tego obszaru.

Co warto wiedzieć na temat Wyżyny Kieleckiej?

Wyżyna Kielecka jest częścią większej jednostki – Wyżyny Małopolskiej. Sama Wyżyna Kielecka podzielona jest na kilka mniejszych jednostek, z których największą sławę zdobyły Góry Świętokrzyskie. Ciekawie jednak prezentuje się i Garb Gielniowski, i Przedgórze Iłżeckie. W skład Wyżyny Kieleckiej wchodzi również Wyżyna Sandomierska, pokryta grubą warstwą lessu.
Najważniejszymi rzekami, które przepływają przez tereny Wyżyny Kieleckiej są Kamienna oraz Nida.

Rzeki te są dopływami Wisły, która z jednej strony jest granicą Wyżyny. Choć na terenie tego regionu brak naturalnych jezior, można tu spotkać szereg sztucznych zbiorników retencyjnych, które świetnie nadają się do pełnienia funkcji rekreacyjno – wypoczynkowych.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–