Connect with us

Published

on

Należy do wielkich ośrodków miejskich, które turystom wydają się mało atrakcyjne. Jaworzno może się jednak okazać ciekawym celem wycieczki. To ciekawy ośrodek miejski, który odgrywa ważną rolę w województwie śląskim. Położenie na obrzeżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego wpływa w znacznym stopniu na charakter tego miasta. Jakimi atrakcjami Jaworzno może się pochwalić? Czy warto zatrzymać się tu w czasie wycieczki po GOP?

Jaworzno znane jest przede wszystkim pasjonatom historii, dla których celem wycieczki są przede wszystkim tereny dawnego podobozu KL Auschwitz. W jego miejscu w 1945 roku powstał Centralny Obóz Pracy. Więziono tu m. in. żołnierzy AK, Łemków oraz Ukraińców oraz ludność pochodzenia niemieckiego.

Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Jaworznie? W tym mieście ujrzeć można ciekawe osiedla oraz kolonie robotnicze. Nie brak też ciekawych zabytków techniki, z których słynie m. in. Jaworzno-Szczakowa. To tu znajdują się takie obiekty, jak zabytkowy dworzec kolejowy czy też budynki, które są piękną pamiątką po hucie szkła. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się kolegiata św. Wojciecha z cudownym obrazem Matki Boskiej. Warto też wybrać się na Rynek Główny, który prezentuje się wspaniale. Dla miłośników kultury żydowskiej wielką atrakcją może być kirkut, który założony został w połowie XIX wieku.

Na historyków czeka z kolei Muzeum Miasta Jaworzna, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią, etnografią oraz górniczą tradycją regionu. Dzięki niemu można w czasie wycieczki po mieście zapoznać się z historią regionu oraz z ciekawą tradycją, o której nie można zapomnieć.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Relaks

Ifirma + WooCommerce w Apilo – integracja dająca ogrom możliwości

Published

on

Ifirma + WooCommerce w Apilo - integracja dająca ogrom możliwości

Sprzedaż internetową w obecnych czasach możesz rozpocząć w bardzo prosty sposób. Nie potrzebujesz inwestować dużej ilości pieniędzy w swój dopiero co raczkujący biznes internetowy. Wystarczy, że rozpoczniesz sprzedaż na jednym z najpopularniejszych portali aukcyjnych, takich jak np. Allegro, Amazon czy eBay.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Znów alarm bombowy. Zarządzono ewakuację

Published

on

Znów alarm bombowy. Zarządzono ewakuację

To kolejny, trzeci już dzień, kiedy służby ratunkowe i policja są alarmowane o mailu, w którym ktoś grozi podłożeniem ładunku wybuchowego. Biorą je pozycje edukacyjne. W czwartek informację o jednakowej treści dostał ośrodek dla pań niepełnosprawnych przy ulicy Mazowieckiej w Kołobrzegu.

Podjęto opinię o ewakuacji pełnych będących obecnie pod opieką wychowawców i terapeutów. Na zajęciu pojawili się strażacy i policjanci. Zagrożenia nie stwierdzono. Maile tej historii przychodzą z pewnego momentu do placówek w wszystkim świata.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl