Jaworzno i miejskie atrakcje

Należy do wielkich ośrodków miejskich, które turystom wydają się mało atrakcyjne. Jaworzno może się jednak okazać ciekawym celem wycieczki. To ciekawy ośrodek miejski, który odgrywa ważną rolę w województwie śląskim. Położenie na obrzeżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego wpływa w znacznym stopniu na charakter tego miasta. Jakimi atrakcjami Jaworzno może się pochwalić? Czy warto zatrzymać się tu w czasie wycieczki po GOP?

Jaworzno znane jest przede wszystkim pasjonatom historii, dla których celem wycieczki są przede wszystkim tereny dawnego podobozu KL Auschwitz. W jego miejscu w 1945 roku powstał Centralny Obóz Pracy. Więziono tu m. in. żołnierzy AK, Łemków oraz Ukraińców oraz ludność pochodzenia niemieckiego.

Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Jaworznie? W tym mieście ujrzeć można ciekawe osiedla oraz kolonie robotnicze. Nie brak też ciekawych zabytków techniki, z których słynie m. in. Jaworzno-Szczakowa. To tu znajdują się takie obiekty, jak zabytkowy dworzec kolejowy czy też budynki, które są piękną pamiątką po hucie szkła. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się kolegiata św. Wojciecha z cudownym obrazem Matki Boskiej. Warto też wybrać się na Rynek Główny, który prezentuje się wspaniale. Dla miłośników kultury żydowskiej wielką atrakcją może być kirkut, który założony został w połowie XIX wieku.

Na historyków czeka z kolei Muzeum Miasta Jaworzna, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią, etnografią oraz górniczą tradycją regionu. Dzięki niemu można w czasie wycieczki po mieście zapoznać się z historią regionu oraz z ciekawą tradycją, o której nie można zapomnieć.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x