Nadużycia allegro jako monopolisty

Jeden z naszych czytelników opisał nam swoją historię związaną z portalem Allegro, która oburza ale i śmieszy. Śmieszne jest jednak to, że gigant taki jak Grupa Allegro w taki sposób postępuje z użytkownikami, którzy z portalu korzystają i jakby nie było dają mu zarobić.

Nadużycia allegro jako monopolisty

 

Mały sprzedawca nie ma szans

Czytelnik, o którym mowa prowadzi niewielką sprzedaż różnego rodzaju towarów na Allegro. Głównie są to dodatki do telefonów komórkowych takie jak kabury, futerały, folie i szkła ochronne. Ostatnio miejsce miała sytuacja, gdy na aukcji naszego czytelnika wystawionych zostało kilkaset sztuk pokrowców na telefon. Serwis Allegro. pl niemal natychmiast zareagował i usunął stronę z ogłoszeniem sprzedaży. Co więcej, użytkownik dowiedział się, że Allegro blokuje jego konto, ponieważ posiada dużą ilość towarów wystawionych na sprzedaż. Serwis odblokuje konto, jeśli kupujący wystawią zaległe, pozytywne komentarze. Wtedy będzie wiadomo, że wszystko jest w porządku.

Jak takie działanie serwisu Allegro skomentować? Czyż nie jest to idiotyczne, że pomimo braku negatywnych komentarzy konto sprzedawcy jest blokowane? Nasz czytelnik nie zostawił tak tej sprawy i zdecydował się napisać do obsługi serwisu aukcyjnego. Niestety według niego natrafił na bezmózgiego pracownika, który koniecznie chciał pokazać, kto tutaj rządzi.
Czytelnik w wiadomości do Allegro napisał między innymi: „…blokada mojego konta jest bezzasadna. Nie posiadam negatywnych komentarzy. To prawda, że za wiele transakcji nie otrzymałem komentarza pozytywnego. Nie otrzymałem jednak również negatywnego, a nawet neutralnego. Nie można przecież zmuszać nikogo do wystawienia komentarza. Nie jest to możliwe. Proszę również o możliwość kontaktu telefonicznego…” Według nas jest to kpina, że blokuje się komuś możliwość zarabiania pieniędzy, prowadzenia biznesu, ponieważ kupujący nie chcą z jakiegoś powodu wystawić oceny. Co taki sprzedawca może w takiej sytuacji zrobić? Odwołanie do Allegro nie działa. W ciągu kilku tygodni można popaść w naprawdę spore długi i przez jakieś idiotyczne widzimisię jednego z pracowników, można stracić dorobek życia. Niestety przedstawiony tutaj przypadek nie jest pierwszym, a na pewno nie ostatnim. Wiadomości od was na temat tego serwisu aukcyjnego docierają do nas praktycznie każdego dnia.

Brak konkurencji – Allegro może wszystko

Serwis Allegro tak naprawdę nie ma w naszym kraju konkurencji, która mogłaby być dla niego zagrożeniem. Z tego też powodu dopuszcza się wielu nadużyć, o których coraz częściej dowiadujemy się od naszych czytelników. Kolejny przypadek dotyczy firmy, która pomimo blokady swojego konta nadal miała naliczaną opłatę od serwisu Allegro. Przedsiębiorca, który firmę prowadzi zdecydował się walkę przed wymiarem sprawiedliwości. Dodatkowo warto zaznaczyć, że serwis przez wielu obwiniany jest o nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów. Ci sprzedawcy, którzy wystawiają na aukcjach ten sam towar co sklep Allegro, są praktycznie automatycznie blokowani. Zostają tylko ci, którzy zdecydowali się na sprzedaż w wyższej cenie. Atrakcyjniejsza cenowo konkurencja jest na jakiś czas blokowana, a w tym czasie serwis może spokojnie sprzedawać towar po zawyżonej przez siebie cenie. – tego typu opinii jest naprawdę bardzo wiele. Wystarczy przejrzeć internetowe fora, aby dowiedzieć się, jak wielu sprzedawcom coś takiego się właśnie przydarzyło. Czy to przypadek?

Można podejrzewać, że w tego typu działaniu nie ma przypadku, a wszystko jest doskonale zaplanowane. Zdarzały się już sytuacje, gdy zweryfikowany wcześniej użytkownik serwisu musiał przesłać fotografię sprzedawanych produktów wraz z dowodem osobistym, który miał być na nich położony. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Coraz więcej osób się nad tym zastanawia, wiele z nich decyduje się na złożenie pozwu przeciwko serwisowi.

Faworyzowanie swoich marek

Allegro aukcje są najpopularniejszym miejscem sprzedaży towarów w polskim Internecie. Na portalu swoje towary wystawia ogromna ilość sprzedawców. Według wielu opinii serwis faworyzuje swoje marki i to je reklamuje najbardziej. Widoczna na głównej stronie reklama Allegro dotyczy zazwyczaj produktów oferowanych przez sklep serwisu, bądź przez marki, które należą do Grupy Allegro. Oferty pozostałych sprzedawców, którzy mogą być konkurencją, są zazwyczaj świetnie ukryte i dopiero zmieniając ręcznie filtry na stronie serwisu można odnaleźć ich oferty. Sprawą faworyzowania swojego sklepu przez Allegro od dłuższego już czasu zajmują się użytkownicy, a także UOKIK. Co się stanie jeśli serwisowi zostanie udowodniona wina? Dotarliśmy do prawniczej opinii na temat nadużyć serwisu: „…z powodu dziwnego zachowania wyszukiwarki Allegro, gdzie nie zawsze wyróżniane są najtańsze oferty, a także z powodu nieuzasadnionego blokowania kont różnych sprzedawców, działania serwisu mogą zostać uznane za utrudnianie dostępu do rynku konkurencyjnym firmom…” Wina serwisu Allegro musi zostać jednak udowodniona, co na pewno nie będzie łatwe. Serwis tłumaczy się, że nie ma żadnego interesu w tym, aby blokować konta swoich użytkowników. Według Allegro wszelkie ich działania są zgodne z prawem i regulaminem serwisu. Warto również zwrócić uwagę na to, że serwis nie zaprzecza, że niektóre konta są blokowane. Jest to jednak uzasadnione podejrzeniem, że z konta korzysta osoba, która wcześniej została już zablokowana. Zdarzają się pomyłki, zawsze jednak można taką sytuację wyjaśnić i konto zostanie odblokowane. – dowiedzieliśmy się od jednego z pracowników serwisu.
Nieoficjalnie wiadomo również, że serwis Allegro zaczyna obawiać się konkurencji jaką niewątpliwie jest Amazon. Serwis jest dostępny w wielu krajach i z dużym zapałem wkracza na polski rynek. Tutaj również sprzedawcy mogą oferować swoje produkty, więc działania Allegro mogą doprowadzić do tego, że wkrótce firmy zaczną od tego monopolisty same uciekać. Jak wtedy Allegro zatrzyma swoich użytkowników.

Odblokuje im konta?

Sprawy dotyczące Allegro nabierają rozpędu. Jeśli masz jakąś ciekawą informację na temat serwisu, bądź chcesz opisać nam historię, która zdarzyła się tobie lub twoim bliskim, a ma związek z serwisem, to zachęcamy do kontaktu pod adresem mailowym redakcja@ale24. pl Nie przejdziemy obojętnie koło twojej sprawy!

 

Przyłącz się do dyskusji na naszym forum zablokowani na allegro

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mnich
Mnich
4 lat temu

nie wiem czy to tu mozna sie wyżalić ale miałem śmieszną sprawę z allegro, mianowicie jestem tam od ponad 7 lat i nie zajmowalem sie zazwyczaj sprzedawaniem ale sprzedalem kilka rzeczy na allegro oczywiscie ludzie wplat dokonali ale allegro nie moglo mi przelać wpłat na moje konto z powodu literowki w imieniu ale do czego zmierzam, poprosiłem allegro o zwrot pieniedzy ludziom co tez uczynili po prawie miesiącu pisania z nimi ale kazali mi zaplacic prowizję co mnie zdiwilo bo przecież wiedzieli ze nie sprzedalem tych rzeczy a oni zwrocili wszystko to za co mam im zaplacić ponad 200 zl… Czytaj więcej »

Kategorie
———————————–