Historia z życia wzięta Informacje KRONIKA POLICYJNA Poradnik prawny z Kołobrzegu z kraju z powiatu

Pedofilia – realne zagrożenie w Kołobrzegu

Czy pedofilia wciąż jest realnym zagrożeniem? Jak najbardziej tak. Kim są, jak wyglądają ci przestępcy? Co mogą robić rodzice, by chronić swoje dzieci?

W ostatnich dniach polska policja postanowiła ujawnić zdjęcia domniemanej szajki pedofilów. Przyglądając się zbrodniarzom można stwierdzić jedno: większość z nich nie wygląda z pierwszego punktu widzenia na złego człowieka, już nie mówiąc zwyrodnialca. Nawet psycholodzy przyznają, że ciężko im zrozumieć dlaczego ktoś obiera taką drogę. Zwracają oni uwagę na trudne dzieciństwo, akty przemocy, agresji, molestowania przez rodzinę.

Nikt jednoznacznie nie jest w stanie jednak stwierdzić, czemu pedofile „to” robią, dlaczego atakują i niszczą całkowicie wartość i psychikę młodych ludzi. Sami sprawcy podają jako argument chęć własnego spełnienia, które jest możliwe tylko przy kontakcie z nieletnim. Nawet jeśli to prawda, to ich czyny są niedopuszczalne i obywatele powinni wiedzieć, jak walczyć z oprawcami.

Pierwsza, najważniejsza sprawa to ochrona dziecka. W obecnej epoce powszechnie dostępnego Internetu, kontakt z pedofilem wcale nie jest rzadkością. Młoda osoba nawet nie spodziewa się, że po drugiej stronie połączenia nie znajdzie rówieśnika, ale dorosłego mężczyznę mającego tylko jeden, brutalny cel. Wniosek nasuwa się prosty. Każdy kochający swoje dziecko rodzic, będzie się nim interesował, co obejmuje również kontrolę internetowych znajomości czy rozrywek.

Oczywiście nie chodzi o dokładną inwigilację, ale warto czasem zapytać, wniknąć z kim kontaktuje się nasza pociecha. Jeśli wiemy z jakiego chatu, z jakiego forum korzysta nasze dziecko, możemy sami, raz na jakiś czas, wejść na dany portal i sprawdzić z kim rozmawia syn lub córka. Nie będzie to naruszanie prywatności, a jednocześnie pozwoli na pilnowanie potomka. Co jednak, jeśli dziecko nie korzysta tak dużo z Internetu? Czy jest automatycznie chronione przed pedofilami? Niestety nie.

Takie osoby może ono spotkać nawet na placu zabaw, na boisku szkolnym. Tam dorośli mężczyźni udają przemiłych przyjaciół, którzy tylko chcą porozmawiać, może podzielić się cukierkami. Dla kilkuletnich dzieci jest to realne zagrożenie. Uważaj na swoje dziecko stale i zwracaj uwagę na to, z kim nawiązuje kontakt.

Co natomiast powinno wiedzieć dziecko? Od najmłodszych lat wpajaj mu, by unikało kontaktów z nieznajomymi. Nawet jeśli obcy pan lub pani wydaje się być przyjaźnie nastawionym, niech dziecko nawet się do tej osoby nie zbliża. Pedofile działają w sposób zaplanowany. Atakują po cichu, najpierw starając się złapać nić porozumienia z nieletnim. Wszelkiego rodzaju propozycje wspólnego spędzenia czasu, wspólnej zabawy są potencjalnym niebezpieczeństwem. Chroń swoje dzieci i ucz je, jak mogą uniknąć tego typu zagrożeń. W końcu nasze dzieci to przyszłość.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o