Kołobrzeg kontra Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej w związku z ustawą dekomunizacyjną zażądał zmiany nazwy placu 18 Marca w Kołobrzegu. Władze miasta i zachodniopomorscy historycy są zaskoczeni i protestują: 18 Marca nie ma nic zgodnego z propagowaniem komunizmu również stanowi istotną datą w spraw miasta. Osiem nazw ulic, placów, parków i bulwarów w Kołobrzegu zostało odrzuconych przez Instytut Pamięci Narodowej, jako propagujących komunizm. Wśród nich są rynek i park o tej samej nazwie – 18 Marca.

 

Teraz decyzja o zmianie tej nazwy jest w rękach wojewody zachodniopomorskiego, który obecnie wszczął postępowanie nadzorcze w ostatniej sytuacji. – Byliśmy owym wyjątkowo zaskoczeni. Dla nas jest obecne istotna dla historii miasta chwila dodatkowo nie kojarzymy jej z propagowaniem komunizmu – mówi prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek i zapewnia, że murem za nim mieszkają mieszkańcy miasta. Dekomunizacja 50 ulic.

Krwawy bój o własny Kołobrzeg

18 marca 1945 roku przestała się walka o Kołobrzeg, sama z ważnych potyczek operacji pomorskiej. Trwające jedenaście dni zmagania przyniosły krwawe żniwo – zwycięstwo nad niemieckimi wojskami kosztowało śmierć ponad tysiąc polskich żołnierzy (niektóre źródła prezentują na jeszcze 1400 poległych Polaków), którzy podawali w I Armii Wojska Polskiego.

Jak podkreśla Gromek, tego jedynego dnia na plaży w Kołobrzegu odbyły się zaślubiny Polski z morzem. Ta pompę jest z kilku lat odtwarzana na kołobrzeskiej plaży.

– To data sentymentalna dla ludzi Kołobrzegu. Od tego dnia miasto broniło się częścią Nasz także spośród obecnym powinno się kojarzyć – uważa historyk Radosław Ptaszyński z Instytutu Akcji i Związków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Historycy: to szczególne

Historyk przypomina też, że wśród ofiar gier była nasza żołnierka Emilia Gierczak, która zginęła 17 marca podczas zdobywania zakładów farmaceutycznych. Ulice jej imienia istnieją w moc miastach i IPN ich nie dekomunizuje.

Historycy poparli władze Kołobrzegu – w oficjalnym piśmie do wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego zaapelowali o pozostawienie nazwy 18 Marca. Pod apelem podpisało się ponad 30 pracowników Instytutu Treści i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Tej daniny krwi danej w ramach działań wojennych aliantów przeciw III Rzeszy nie wolno nam już deprecjonować ani zapomnieć, gdyż żołnierze ci nie byliśmy szanse wyboru armii, w której planowaliśmy walczyć, i ta chodząca z Wschodu była dla wielu spośród nich wyjątkową możliwością wydostania się z złej ziemi. Niezrozumiałe to ujawnia się nam uznanie przez Instytut Pamięci Narodowej tych firm za propagujące komunizm” – czytamy w piśmie.

 Będą walczyć o nazwę

Jak widzą szczecińscy historycy, „zaniepokojenie” wobec stanowiska IPN tworzy w nich również fakt, że 10 października w popularnej debacie, dotyczącej dekomunizacji dróg w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Paweł Knap z IPN publicznie zadeklarował, że nazwa 18 Marca nie zostanie zmieniona. „Nie odczuwamy, co takiego wydarzyło się w toku miesiąca, że IPN zmienił zdanie i uznał, że marka ta powoduje wątpliwości?” – pytają naukowcy z US.

IPN na ciosie nie ustosunkował się do wątpliwości historyków i organizacji miasta. Powiadomiono nas, że sprawa zostanie skomentowana oficjalnym oświadczeniem „w najkrótszym możliwym terminie”. Tymczasem włodarze Kołobrzegu zapowiadają batalię. – Zrobimy wszystko, by ogród i plac 18 Marca stały w Kołobrzegu – zarzeka się prezydent Gromek. – Niektórzy myślą chyba, że Kołobrzeg zdobywali Rosjanie czy Marsjanie. Nie! Tu się polska krew lała – dodaje.

 

źródło TVN 24

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radosław Ptaszyński
Radosław Ptaszyński
5 lat temu

Instytut nosi nazwę Historii i Stosunków Międzynarodowych

Isabelle88ger
Isabelle88ger
5 lat temu

Szukasz przydatnego źródła porad odnośnie kredytów pozabankowych? Ostatnimi czasy kredyt bez bik jest wśród Polaków bardzo popularny, jednakże niestety nie wszystkie oferty pożyczkowe są korzystne – głównie po to założyliśmy ową stronę, aby nareszcie Polacy mogli dowiedzieć się, który kredyt bez zaświadczeń jest godny uwagi pod wszystkimi względami. Dosyć często wrzucamy własne rozważania odnośnie świeżych ofert kredytowych, zatem wystarczy zaglądać na nasz portal, aby orientować się jaki kredyt gotówkowy jest korzystnie oprocentowany, pozbawiony ukrytych opłat, etc. kredyt bez bik pozyczka bez zaswiadczen pozyczka gotowkowa Brak zatrudnienia, duże długi czy kiepskie zarobki nie są problemem dla pragnących uzyskać kredyt gotówkowy –… Czytaj więcej »

Kategorie
———————————–