Connect with us

Published

on

Irlandzki rząd wydał zgodę na ekshumację około 800 niemowląt i małych dzieci spoczywających w szambie na terenie byłego katolickiego ośrodka w Tuam. Papież milczy w sprawie partycypacji Watykanu w kosztach przedsięwzięcia.

Pod koniec października br. irlandzki rząd, po ponad 4 latach przygotowań i prowadzenia śledztw, zdecydował o sądowej ekshumacji szczątków zmarłych dzieci wrzucanych do przyklasztornego szamba, przez siostry Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Bon Secours), które odkryto w roku 2014. Prowadzony przez nie ośrodek w Tuam w latach 1926-1961 przyjmował panny z dziećmi. W czasie kiedy matki zmuszane były do niewolniczej pracy w przyklasztornych pralniach, ogrodzie czy szwalni, ich zdrowsze dzieci sprzedawano do adopcji, a słabsze umierały masowo w wyniku chorób i głodu. Zdaniem lokalnej historyk Catherine Corless, z dokumentacji ośrodka wynika, że 796 ciał pochowanych w betonowym szambie położonym na terenie klasztoru, to dzieci w róznym wieku. najmłodsze z nich miałao 2 dni, najstarsze  lat. Planowana przez rząd ekshumacja ma na celu nie tylko godny pochówek szczątków na poświęconej ziemi, ale przede wszystkim badania specjalistów z dziedziny medycyny sądowej w celu identyfikacji szczątków. Do tej pory jedynie na podstawie zapisków sióstr jakie pozostały po okresie prowadzenia przez nie ochronki, wnioskować jakiej skali jest to zjawisko. To bardzo kosztowne przedsięwzięcie i szacuje się je na od 6 do 13 ln euro. W czasie sierpniowej wizyty w Irlandii Franciszek nie ustosunkował się do sugestii przedstawicieli rządu irlandzkiego, dotyczących współfinansowania przez Watykan ekshumacji. Stolica Apostolska milczy w tej materii nieprzerwanie aż po dzień dzisiejszy. Głos zabrały za to, winne zdarzenia, siostry zakonne Bon Secours, które prowadziły ośrodek w Tuam. Zakonnice zaproponowały 2,5 mln euro wsparcia przeprowadzenia ekshumacji. Deklarowana kwota nie jest zbyt zawrotna w świetle faktów, iż przez dziesięciolecia to KK otrzymywał ogromne dotacje od państwa irlandzkiego na ośrodki, dzięki którym zarabiał krocie na adopcjach dzieci do USA i Kanady. Irlandzka dyskusja na temat nieludzkiego traktowania „upadłych kobiet” jak nazywano podopieczne ochronki i ich dzieci przez katolickie instytucje potrwa jeszcze wiele lat.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

artykuły

NIE DOSTANIESZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE POTRAFISZ JE OSIĄGNĄĆ

Published

on

NIE KUPISZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE MOŻESZ JE DOSTAĆ

NIE ZAKUPISZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE MOŻESZ KOSZTUJE WZIĄĆ

Razem z informacją spółki w kołobrzeskich autobusach miejskich zostały wyznaczone specjalne strefy, w których nie mogą trwać pasażerowie KM.
Pamięta wtedy chronić kierowców przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem. W klubu z ostatnim ograniczeniem pasażerowie nie będą mogli wsiadać i wysiadać przez pierwsze drzwi w samochodach. Do usunięcia obowiązuje również zakaz zakupu biletów u kierowców.

Istnieje szereg nowych możliwości zakupu biletów na przejazd, z których polecamy korzystać:

Kołobrzeska Karta Miejska – bilet elektroniczny

Płatności mobilne – aplikacje SkyCash oraz GoPay – reklamy na kartce km.kolobrzeg.pl

Punkty Obsługi Klienta – Grochowska, Jagiellońska (możliwość płatności kartą)

Prywatne punkty handlowe, z jakimi Firma ma podpisaną zgodę na sprzedaż biletów:

Handel Detaliczny – ul. Mieszka I
Sklep Wielobranżowy „Amelia” – ul. Czarnieckiego 2
Punkt Sprzedaży Detalicznej – ul. Zapleczna 1A/7
Sprzedaż Artykułów Spożywczych i Przemysłowych – ul. Trzebiatowska 48B
Handel detaliczny – ul. Złota 7/6
F.U.H. „Express Kiosk” – ul. Grochowska
Softech Fiskal – ul. Słowicza 1
Sklep „Rożek” – ul. Nowogródzka 7/2
Firma handlowa „Anna” – ul. Marynarska 2
Przedsiębiorstwo Usługowe Holtur – ul. Koszalińska 72
Horanin S.C. – ul. Tarnopolska 2/10
Firma handlowo-usługowa „KOL-POL” – ul. Noskowskiego 5
Punkt sprzedaży detalicznej – ul. Jagiellońska 22A/4U

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Published

on

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może przechodzić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiekcie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl