Connect with us

Published

on

Irlandzki rząd wydał zgodę na ekshumację około 800 niemowląt i małych dzieci spoczywających w szambie na terenie byłego katolickiego ośrodka w Tuam. Papież milczy w sprawie partycypacji Watykanu w kosztach przedsięwzięcia.

Pod koniec października br. irlandzki rząd, po ponad 4 latach przygotowań i prowadzenia śledztw, zdecydował o sądowej ekshumacji szczątków zmarłych dzieci wrzucanych do przyklasztornego szamba, przez siostry Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Bon Secours), które odkryto w roku 2014. Prowadzony przez nie ośrodek w Tuam w latach 1926-1961 przyjmował panny z dziećmi. W czasie kiedy matki zmuszane były do niewolniczej pracy w przyklasztornych pralniach, ogrodzie czy szwalni, ich zdrowsze dzieci sprzedawano do adopcji, a słabsze umierały masowo w wyniku chorób i głodu. Zdaniem lokalnej historyk Catherine Corless, z dokumentacji ośrodka wynika, że 796 ciał pochowanych w betonowym szambie położonym na terenie klasztoru, to dzieci w róznym wieku. najmłodsze z nich miałao 2 dni, najstarsze  lat. Planowana przez rząd ekshumacja ma na celu nie tylko godny pochówek szczątków na poświęconej ziemi, ale przede wszystkim badania specjalistów z dziedziny medycyny sądowej w celu identyfikacji szczątków. Do tej pory jedynie na podstawie zapisków sióstr jakie pozostały po okresie prowadzenia przez nie ochronki, wnioskować jakiej skali jest to zjawisko. To bardzo kosztowne przedsięwzięcie i szacuje się je na od 6 do 13 ln euro. W czasie sierpniowej wizyty w Irlandii Franciszek nie ustosunkował się do sugestii przedstawicieli rządu irlandzkiego, dotyczących współfinansowania przez Watykan ekshumacji. Stolica Apostolska milczy w tej materii nieprzerwanie aż po dzień dzisiejszy. Głos zabrały za to, winne zdarzenia, siostry zakonne Bon Secours, które prowadziły ośrodek w Tuam. Zakonnice zaproponowały 2,5 mln euro wsparcia przeprowadzenia ekshumacji. Deklarowana kwota nie jest zbyt zawrotna w świetle faktów, iż przez dziesięciolecia to KK otrzymywał ogromne dotacje od państwa irlandzkiego na ośrodki, dzięki którym zarabiał krocie na adopcjach dzieci do USA i Kanady. Irlandzka dyskusja na temat nieludzkiego traktowania „upadłych kobiet” jak nazywano podopieczne ochronki i ich dzieci przez katolickie instytucje potrwa jeszcze wiele lat.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

artykuły

NIE DOSTANIESZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE POTRAFISZ JE OSIĄGNĄĆ

Published

on

NIE KUPISZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE MOŻESZ JE DOSTAĆ

NIE ZAKUPISZ BILETÓW U KIEROWCY. ZOBACZ GDZIE MOŻESZ KOSZTUJE WZIĄĆ

Razem z informacją spółki w kołobrzeskich autobusach miejskich zostały wyznaczone specjalne strefy, w których nie mogą trwać pasażerowie KM.
Pamięta wtedy chronić kierowców przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem. W klubu z ostatnim ograniczeniem pasażerowie nie będą mogli wsiadać i wysiadać przez pierwsze drzwi w samochodach. Do usunięcia obowiązuje również zakaz zakupu biletów u kierowców.

Istnieje szereg nowych możliwości zakupu biletów na przejazd, z których polecamy korzystać:

Kołobrzeska Karta Miejska – bilet elektroniczny

Płatności mobilne – aplikacje SkyCash oraz GoPay – reklamy na kartce km.kolobrzeg.pl

Punkty Obsługi Klienta – Grochowska, Jagiellońska (możliwość płatności kartą)

Prywatne punkty handlowe, z jakimi Firma ma podpisaną zgodę na sprzedaż biletów:

Handel Detaliczny – ul. Mieszka I
Sklep Wielobranżowy „Amelia” – ul. Czarnieckiego 2
Punkt Sprzedaży Detalicznej – ul. Zapleczna 1A/7
Sprzedaż Artykułów Spożywczych i Przemysłowych – ul. Trzebiatowska 48B
Handel detaliczny – ul. Złota 7/6
F.U.H. „Express Kiosk” – ul. Grochowska
Softech Fiskal – ul. Słowicza 1
Sklep „Rożek” – ul. Nowogródzka 7/2
Firma handlowa „Anna” – ul. Marynarska 2
Przedsiębiorstwo Usługowe Holtur – ul. Koszalińska 72
Horanin S.C. – ul. Tarnopolska 2/10
Firma handlowo-usługowa „KOL-POL” – ul. Noskowskiego 5
Punkt sprzedaży detalicznej – ul. Jagiellońska 22A/4U

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Published

on

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może przechodzić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiekcie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Świąteczna Ciężarówka COCA-COLI odwiedzi Kołobrzeg ?

Published

on

Świąteczna Ciężarówka COCA-COLI odwiedzi Kołobrzeg ?

W centralnych dniach grudnia już po raz 5 świąteczne ciężarówki Coca-Cola pójdą w ogólnopolską trasę. Ten ten konwój św. Mikołaja, zestawiony z różnych amerykańskich ciężarówek, zajdzie w niniejszym roku tylko 3 z naszych miast.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl