Komunikacja Miejska w Kołobrzegu

Komunikacja Miejska w Kołobrzegu – informacje, które powinien poznać każdy pasażer!

KM Kołobrzeg, czyli Komunikacja Miejska w Kołobrzegu to przedsiębiorstwo, które od wielu lat zapewnia transport pasażerom z obszaru miasta Kołobrzeg oraz jego najbliższej okolicy. Każdego roku oferta firmy się poszerza – pojawiają się nowe pojazdy, które wpisują się w ekologiczne trendy, nowe rodzaje połączeń i wiele ciekawych tras, tworzonych z myślą o potrzebach mieszkańców. Warto poznać niezbędne informacje na temat funkcjonowania KM Kołobrzeg, a także stosowane zasady przewozu pasażerów.

 

KM Kołobrzeg – dane podstawowe

Firma KM Kołobrzeg funkcjonuje nieprzerwanie od 1 października 1993 roku. Powstało w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu – wszystkie udziały przedsiębiorstwa posiada gmina miejska Kołobrzeg. Jakie usługi dla mieszkańców oraz turystów świadczy firma? Otóż KM Kołobrzeg świadczy usługi przewozowe w ramach lokalnego transportu zbiorowego zarówno na terenie miasta Kołobrzeg, jak i przyległych do niego terenach podmiejskich. Przedsiębiorstwo jest zobligowane do świadczenia usług przewozowych i stosowania taryf ulgowych zgodnie z uchwałą rady gminy. KM Kołobrzeg to jednak nie tylko same przewozy, ale również sprzedaż paliw, ogumienia, dystrybucja reklam, usługi parkingowe czy usługi warsztatowe we własnej bazie. Przedsiębiorstwo cały czas się rozwija, podążając za potrzebami pasażerów oraz zmian technologicznych. W 2013 roku firma przystąpiła do wdrożenia systemu – Systemu Informacji Pasażerskiej. Pojazdy KM Kołobrzeg zostały wyposażone w nadajniki GPS, dzięki którym system jest w stanie obliczyć rzeczywisty czas, w którym dana linia pojawi się na przystanku. To spore udogodnienie dla pasażerów, którzy wiedzą, jak długo muszą jeszcze czekać na swój autobus – wystarczy że spojrzą na ekrany LED, w które zostały wyposażone przystanki.

 

Line autobusowe i tabor

W ramach KM Kołobrzeg obsługiwane są autobusowe linie zwykłe, sezonowe oraz świąteczne. Trasy zwykłe obejmują;
1 – Fabryka Domów ↔ Zieleniewo ↔ Jagiellońska-Dworzec
2 – Arka ↔ Grzybowska
4 – Korzystno ↔ Starynowska ↔ Arka
5 – Grzybowska ↔ Podczele
6 – Jagiellońska-Dworzec ↔ Grzybowo
7 – Źródlana-Dworzec ↔ Budzistowo ↔ Janiska
8 – 8A: Źródlana-Dworzec → Jagiellońska-Dworzec oraz 8B: Źródlana-Dworzec → Jagiellońska-Dworzec
9 – Źródlana-Dworzec ↔ Bogucino ↔ Pustary
10 – Kniewskiego-Dworzec ↔ Zieleniewo
11 – Źródlana-Dworzec ↔ Starynowska
12 – Bałtycka-Zarząd Portu ↔ Bałtycka-Zarząd Portu
W sezonie letnim popularnością cieszą się linie sezonowe, które głównie obsługują przewóz turystyczny. Zwykle kursują one między 1 lipca, a 31 sierpnia. Linia nr 3 prowadzi z Kołobrzegu do Grzybowa, linia oznaczona literą D z Kołobrzegu do Dźwirzyna oraz linia oznaczona literą U z Kołobrzegu do Ustronia Morskiego. Linie świąteczne to : A – Cmentarz ↔ Podczele , C – Cmentarz ↔ Grzybowo, D – Cmentarz ↔ Bałtycka oraz S – Starynowska ↔ Podczele.
Jeśli chodzi o tabor KM Kołobrzeg, jest on stale unowocześniany. Pasażerowie korzystają obecnie z przewozów autobusami marki Solaris Urbino, Neoplan, Scania L94UB, Solbus oraz MAN.

 

Strefa Płatnego Parkowania

O 1 maja 2009 roku KM Kołobrzeg obsługuje również miejską strefę płatnego parkowania w Kołobrzegu. W mieście obowiązują dwie strefy – Zachód oraz Śródmieście-Port-Uzdrowisko-Wschód-Plażowa. Strefa obowiązuje w miesiącach czerwiec-sierpień od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00, natomiast od września do maja w godzinach 9:00-18:00. Poza wyznaczonymi godzinami, a także soboty, niedziele oraz dni świąteczne parkowanie jest całkowicie bezpłatne w obrębie całej strefy.

Ceny parkowania:

pierwsze pół godziny – 1,00 zł
pierwsza godzina – 2,00 zł
dwie godziny – 4,20 zł
trzy godziny – 6,60 zł
każda następna godzina – 2,00 zł

Możliwe jest również wykupienie abonamentu. Miesięczny to koszt 200 złotych, 2-tygodniowy 100 złotych, miesięczny mieszkańca 50 złotych. W przypadku nieuiszczenia opłaty kara przez pierwsze 3 dni robocze wynosi 25 złotych, następnie należy zapłacić karę w wysokości 50 złotych.

Jakie są ceny KM Kołobrzeg?

Komunikacja Miejska w Kołobrzegu stara się dostosowywać ceny biletów do potrzeb mieszkańców oraz turystów. Przejazdy w granicach administracyjnych miasta to koszt: 28,80 złotych za bilet normalny, 2,00 złotych za bilet ulgowy 30%, 1,40 złotych za bilet ulgowy 50% oraz 0,70 złotych za bilet ulgowy 75%. W przypadku linii nocnych cena wzrasta i w zakresie tych samych ulg wynosi – 6,00/4,20/3,00/1,50 złotych. Cena biletów na linie podmiejskie to 3,40/2,40/1,70/0,90 złotych, natomiast za bilety do miejscowości Pustary obowiązuje inna stawka – 5,00/3,50/2,50/1,30 złotych. Bilety elektroniczne krótkiego przejazdu pomiędzy dwoma przystankami oferowane są przez KM Kołobrzeg w cenach – 1,40/1,00/0,70/0,40 złotych. Pasażerowie powinni pamiętać, że KM Kołobrzeg za jazdę bez ważnego biletu pobiera karę w wysokości 220,00 złotych + cena biletu. Można ją obniżyć przy zapłacie w przeciągu 3 dni roboczych do 120 złotych + ceny biletu lub 60 złotych+cena biletu, jeśli osoba nieposiadająca biletu zapłaci karę bezpośrednio u kontrolera.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–