Pięć oczywistych i mniej oczywistych powodów, dla których warto studiować filologię germańską

Celem artykułu jest przedstawienie oraz dokładny opis korzyści, które wynikają ze studiowania na kierunku filologia germańska. Ważnym elementem jest także przedstawienie podstawowych informacji na temat kultury krajów niemieckojęzycznych.

Każdego roku tysiące młodych ludzi, którzy właśnie zdobyli średnie wykształcenie zastanawia się nad wyborem swojej dalszej drogi życiowej. Jedni decydują się na zakończenie edukacji i zdobywanie doświadczenia, drudzy zaś stawiają na wykształcenie. Wśród ludzi, którzy decydują się kontynuować edukację  są też tacy, którzy od lat fascynują się Szwajcarią, znają każdy utwór Rammstein, a język naszych zachodnich sąsiadów nie kojarzy im się z wojną lecz z bogatym dziedzictwem kulturowym. Nie ma zatem wątpliwości, że z myślą o tego typu ludziach powstały studia na kierunku filologia germańska, które wyposażą nie tylko w perfekcyjną znajomość języka niemieckiego (niekiedy także innego języka germańskiego) lecz także pozwolą odbyć niesamowitą podróż po niemieckojęzycznym świecie pełnym niesamowitych doznań. Jakie są jeszcze inne powody, dla których warto studiować germanistykę? Tego z pewnością można się dowiedzieć poprzez dokładne przeczytanie tego artykułu.

Po pierwsze – to nie jest kurs językowy

Osoby, które zastanawiają się nad studiowaniem germanistyki powinny wiedzieć, że tego typu studia obejmują nie tylko naukę języka niemieckiego lecz także dają możliwość dokładniejszego zapoznania się z kulturą krajów niemieckojęzycznych, co pozwala zaznać niesamowitych doznań oraz poszerzyć swoje horyzonty.  Znajomość twórczości Bettiny von Arnim bądź możliwość porozumiewania się językiem tubylców podczas weekendowego pobytu w Wiedniu z pewnością wpłynie na podwyższenie własnego ego.

Po drugie – korzyści ekonomiczne

Jak powszechnie wiadomo, znajomość języka niemieckiego zdecydowanie ułatwi znalezienie zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych. Jeśli jednak z jakiś powodów zdecydujecie się pozostać w Polsce, także znajdziecie dobrze płatną pracę, bowiem germaniści są jednymi z najbardziej poszukiwanych kandydatów do pracy. Ma to związek nie tylko z bliskim sąsiedztwem Niemiec, lecz także ze względami praktycznymi. Współpraca Polski z krajami niemieckojęzycznymi stale się zwiększa, a co za tym idzie przybywa więcej ofert pracy z językiem naszych zachodnich sąsiadów. Dla wielu firm to właśnie znajomość języka staje się elementem decydującym o zatrudnieniu danej osoby, nawet jeśli kandydat nie posiada doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie, bowiem łatwiej jest przeszkolić osobę, która zna biegle język niemiecki, niż na przykład ekonomistę z kilkuletnim doświadczeniem nauczyć języka niemieckiego. Warto także wspomnieć o wynagrodzeniach, bowiem mediana zarobków wśród germanistów wynosi 5400 zł.

Po trzecie – przemysł muzyczny

Zapewne każdy z  nas zna takie hity jak ,,99 Luftballons”, ,,Du hast” czy ,,Der Kommissar”, warto jednak wiedzieć, że niemieckojęzyczny przemysł muzyczny to nie tylko Nena, Rammstein czy Falco, lecz także inni artyści, którzy niekoniecznie śpiewają w języku niemieckim, tacy jak między innymi  Dj Bobo, Vengaboys, Captain Jack, Culture Beat,Snap, Sandra Cretu. Znajomość języka niemieckiego oraz wiedza zdobyta na studiach germanistycznych to niewątpliwie najlepsze narzędzie do lepszego zrozumienia treści utworów muzycznych, które może także pomóc w dokładniejszym zgłębianiu wiedzy na temat ulubionego artysty pochodzącego z Austrii czy ze Szwajcarii.

Po czwarte – kontakty, które zdecydowanie mogą pomóc w przyszłości

Jak powszechnie wiadomo, studia, także germanistyka to nie tylko nauka, lecz także imprezowanie oraz działalność w kołach naukowych. Podczas organizacji różnych wydarzeń związanych z językiem oraz kulturą niemiecką mamy okazję poznać wielu ciekawych ludzi, często w nieoficjalnych okolicznościach, takich jak na przykład rozmowa albo nawet wypad do knajpy po zakończonej konferencji o filmie niemieckim, co niewątpliwie może pomóc w znalezieniu pracy w krajach niemieckojęzycznych.

Ostatni, lecz nie mniej ważny powód – literatura 

Studia na kierunku germanistyka to idealny wybór dla osób, które fascynują  się literaturą światową. Podczas wykładów i ćwiczeń zapewne nie raz padną takie nazwiska jak Kafka, Goethe czy Nietzsche. Osoby, które studiują inny kierunek, zwłaszcza związany z naukami ścisłymi i przyrodniczymi, a chcą podjąć dodatkowe studia powinny z pewnością pomyśleć o filologii germańskiej, bowiem znajomość języka niemieckiego oraz kultury krajów niemieckojęzycznych niewątpliwie może stać się przepustką do rozwoju kariery naukowej, medycznej itd.

Podsumowanie

Studia na kierunku filologia germańska niewątpliwie przyczyniają się do lepszego zrozumienia języka niemieckiego oraz kultury krajów niemieckojęzycznych, co niewątpliwie może pomóc w znalezieniu lepiej płatnej pracy nie tylko w Niemczech lecz także i w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że oprócz gruntownej nauki w programie studiów znajdują się także przedmioty związane z historią czy literaturą, co niewątpliwie czyni ten kierunek studiami dla pasjonatów języka niemieckiego oraz wszystkiego innego, co związane jest z krajami niemieckojęzycznymi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–