Connect with us

Published

on

Nasze przodkinie w wolnej II RP miały mniej praw i możliwości niż ich koleżanki z… Afganistanu.

W 1919 r., kilka miesięcy po odzyskaniu wolności i utworzeniu II RP, na mapie świata pojawił się także, wyłączony z obszaru Indii Brytyjskich, wolny Afganistan. Nasze dzisiejsze wyobrażenie o tym kraju może utrudniać wiarę w to, że ówczesny stosunek państwa do kobiet był tam o wiele bardziej liberalny i postępowy niż w naszej ojczyźnie. „Niepodległość należy do wszystkich z nas i dlatego ją świętujemy. Czy myślicie, że nasz naród już u swego zarania potrzebuje, by służyli mu tylko mężczyźni? Kobiety też powinny odegrać rolę, tak jak było w początkach naszej historii i w początkach islamu. Na przykładzie naszych poprzedniczek musimy się uczyć, że obowiązkiem nas wszystkich jest praca na rzecz rozwoju narodu. I że pracy tej nie da się wykonywać bez należytej wiedzy. Powinnyśmy w takim razie zdobywać tak wiele wiedzy, jak to tylko możliwe, tak byśmy mogły właściwie służyć społeczeństwu” – głosiła w 1926 r. w czasie uroczystości niepodległościowych ubrana w europejski strój królowa Afganistanu Soraya Tarzi.

W tym czasie w jej kraju nie obowiązywało już archaiczne prawo lewiratu, podniesiono wiek minimalny do zamążpójścia, a kobiety miały prawo do rozwodu. Podobnych rozwiązań prawnych w II RP nie wprowadzono nigdy. W Afganistanie kobiety jeździły konno, przejawiały zainteresowanie polityką, do której włączały się również czynnie. Przykładem jest chociażby wspomniana Soraya, która w rządzie małżonka, króla Mahmuda Tarziego, pełniła funkcję ministra edukacji. Dzięki królewskiej parze kobiety zyskały pełne prawa obywatelskie, założono szkołę wyższą dla dziewcząt, zaczęto wydawać kilka pism kobiecych. Dziesiątki pań działały w administracji publicznej i na dworze, biorąc czynny udział w budowaniu powstałego z ucisku narodu. Tymczasem w odrodzonej Polsce formalne równouprawnienie, które dało kobietom prawo głosu, było fikcją. Kobiety były skutecznie izolowane od władzy. Żadna z nich nigdy nie została premierem czy choćby ministrem. Kontrowersje budziła obecność kobiet na uniwersytetach.

Pierwszą kobietę-prokuratora mianowano w 1936 r. Kobieta-lekarz była rzadkością i nikt nie traktował poważnie jej praktyk medycznych. Mężatki z założenia nie mogły pracować nawet w takich zawodach jak nauczycielka czy służąca. W 1920 r. periodyk „Myśl Niepodległa” przestrzegał, że „gdyby dowolną kobietę wybrano na głowę państwa, zaiste przyszłaby na nas znowu owa ostatnia godzina i znowu na jakieś sto lat gotując nam niewolę, kajdany i ucisk przerażający”. Zapewne te stany prawne i umysłowe miały swoje podłoże w filozofii okupantów, jaka została zaszczepiona przez lata ucisku w naszym i afgańskim narodzie.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

artykuły

Ekshumacja szczątek dziecir

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates.

Published

on

Ekshumacja szczątek dzieci
Ekshumacja szczątek dzieci

Irlandzki rząd wydał zgodę na ekshumację około 800 niemowląt i małych dzieci spoczywających w szambie na terenie byłego katolickiego ośrodka w Tuam. Papież milczy w sprawie partycypacji Watykanu w kosztach przedsięwzięcia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Business

Szczątki w ambasadzie Watykanu

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui.

Published

on

Szczątki w ambasadzie Watykanu
Szczątki w ambasadzie Watykanu

W piwnicach Villa Giorgina, gdzie mieści się nuncjatura apostolska w Rzymie, znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to kości jednej, czy dwóch nastolatek zaginionych 35 lat temu, mają stwierdzić testy DNA.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Business

Ksiądz woli chłopaków

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores.

Published

on

Ksiądz woli chłopaków
Ksiądz woli chłopaków

Łomżyńska prokuratura zajęła się sprawą kolejnego molestującego duchownego z Grąd Woniecko . Były ministrant przerwał milczenie.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl