Connect with us

Published

on

Ksiądz pozwał biskupa jako swego pracodawcę za wypadek jakiemu uległ w drodze do kurii. To pierwszy taki proces w Polsce.

Ksiądz Krzysztof, administrator parafii podległej administratorowi biskupowi Andrzejowi Dziubie, wystąpił z powództwa cywilnego do sądu. Ten desperacki i bezprecedensowy jak na kościelne realia krok, został spowodowany brakiem reakcji władz kościelnych, administracyjnych, a nawet samego prezydenta RP, do których zwracał się o pomoc ks. Krzysztof. Podstawą do obecnej sytuacji stało się zdarzenie sprzed 4 lat. Wówczas to w drodze do kurii, duchowny został ciężko ranny w wypadku samochodowym. Skala obrażeń była znaczna i duszpasterz wymagał hospitalizacji, a następnie długiej i kosztownej rehabilitacji. Jego przełożeni, do których zgodnie z normami prawnymi, wystąpił o wydanie tzw.

karty wypadku niezbędnej do uzyskania odszkodowania z racji tego, iż wypadek miał miejsce w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Biskup Dziuba odmówi wydania dokumentu twierdząc, iż nie jest pracodawcą ks. Krzysztofa. Aby powrócić do zdrowia, poszkodowany zmuszony był zaciągnąć kredyt na leczenie. – Każdy wypadek księdza w pracy, także odebranie sobie życia, należy zgłosić do ZUS.

Jednak w Kościele tak się nie dzieje, a to oznacza, że kościelni przełożeni popełniają przestępstwo – uważa w rozmowie z WP ksiądz Krzysztof. – Mało tego, biskup zmuszał mnie do zatajenia tego przestępstwa i groził konsekwencjami – podkreśla zdesperowany duchowny. Przepisy dotyczące zależności pomiędzy księdzem, a jego przełożonym biskupem można rozumieć dwojako. Na mocy konkordatu KK może swobodnie dysponować swoimi podwładnymi, ale nie nazywa ich “pracownikami”.

Dlatego w rozumieniu przepisów prawa pracy zależność biskup-ksiądz nie wyczerpuje znamion definicji stosunku pracy. Nie mniej jednak zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 10 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym, duchowni objęci są takimi samymi przepisami wykonawczymi jak osoby świecki, co oznacza, że biskup zobowiązany był do poinformowania ZUS -u o wypadku. „Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, o których mowa w art. 3 ust. 3, dokonuje w karcie wypadku właściwa zwierzchnia instytucja diecezjalna lub zakonna w stosunku do duchownych”. – czytamy w ustawie. Biskup Dziuba milczy w sprawie pozwu i nie chce go komentować.

Byłoby znacznie prościej, gdyby w Polsce jak w każdym cywilizowanym kraju, księża byli zatrudnieni przez rady parafialne w opraciu o przepisy kodeksowe.  Ale na to musimy jeszcze poczekać…

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Entertainment

Inność, czyli LGBT

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Published

on

Inność, czyli LGBT
Inność, czyli LGBT

Mnóstwo ludzi bojkotuje parady LGBT, bo uważają, że to zło stworzone przez szatan. Czy przypadkiem brak akceptacji i nienawiść do bliźniego nie zostały zabronione przez Biblię?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Entertainment

3 maja- święto uchwalenia konstytucji z wykładem Donalda Tuska w tle.

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem.

Published

on

3 maja- święto uchwalenia konstytucji z wykładem Donalda Tuska w tle.

Artykuł opisuje obchody święta chwalenia konstytucji 3 maja oraz wystąpienie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Entertainment

Rydzyk zakłada partię

Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam.

Published

on

Rydzyk zakłada partię
Rydzyk zakłada partię

Zdaniem Ojca Rydzyka, PiS nie sprostał obietnicom, szczególnie tym dotyczącym zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Redemptorysta sam, postanowił założyć partię.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl