ekonomiczny Historia z życia wzięta Informacje Polska Poradnik Powiat kołobrzeski prawny Relaks

Jak nie paść ofiarą złodzieja w miejscu publicznym?

W natłoku pracy i stresu zdarzyć się nam mogą sytuacji, kiedy nie zawsze mamy na oku nasze rzeczy – portfel, torebkę, czy nawet rower. A to już jawny sygnał dla czających się złodziei, że może nas okraść.
Jak zatem nie paść kolejną ofiarą złodzieja na ulicy?

Dokumenty i pieniądze zawsze trzymaj w wewnętrznej kieszeni

Dotyczy to szczególnie Panów, których wkładają portfel do zewnętrznej kieszeni spodni. Jest bardzo łatwo wtedy całość wyciągną, szczególnie w miejscu tłocznym. Dlatego należy zawsze wsuwać portfel albo do wewnętrznej kieszeni w marynarce, czy kurtce, albo do przedniej kieszeni spodni.

Noś oddzielnie pieniądze i dokumenty

Zazwyczaj nosimy wszystko razem w portfelu. A to błąd gotówkę, zdjęcia, bilety zostaw w portfelu, resztę przenieś do specjalnego organizera. W razie kradzież, złodziej zawsze sięga po portfel. W razie czego, będzie biedniejszy o kilka złotych, a dokumenty ( dowód, prawo jazdy) i karty bankomatowe zawsze masz przy sobie.

Trzymaj torebkę, bagaż zawsze przed sobą

To co masz pod ręką, gdy wsiadasz do autobusu, czy tramwaju jest Twoją własnością i tylko Ty musisz tego pilnować. Torebkę najlepiej przewiesić na ukos przez ciało i trzymać z przodu. Bagaż zawsze trzymaj na widoku.

Zwróć uwagę na to, kto Cię otacza

Nieznajomi są wszędzie i nikt nie mówi, że muszą być złodziejami. Ale warto zwracać uwagę na podejrzanie, bądź dziwnie zachowujących się ludzi. Niezrozumiałe gesty, dłuższa obserwacja Twojej osoby, powinny dać Ci do myślenia i wzbudzić podejrzliwość, tak, abyś bardziej dbał o siebie.

Nie afiszuj się z posiadanego sprzętu

Drogi telefon, aparat fotograficzny, czy inny profesjonalny sprzęt to zachęta dla potencjalnych złodziei. Dlatego ekskluzywny sprzęt lepiej noś w zwykłej, niezdradzającej wartość torbie, bo taka nie przyciągnie uwagi.

Płacąc nie wyciągaj za dużo pieniędzy

Czy przebywasz w restauracji, czy płacisz za zakupy, jeśli robisz to gotówką, to wyciągaj z portfela tylko tyle, ile faktycznie musisz zapłacić. Nikt nie musi wiedzieć, jak bardzo jesteś bogaty. Unikniesz w ten sposób potencjalnej kradzieży.

Zwracaj uwagę na sztuczny tłum

Złodzieje nie tylko pracują solo. Tworzą też zorganizowane grupy, których celem jest szybsze wybadanie ofiary. Dlatego, gdy w tramwaju, czy windzie nagle zrobi się dziwnie tłoczno, albo jak najszybciej opuść to miejsce, albo zacznij czujniej obserwować ludzi, którzy Cię otaczają – złodziej, którego obserwujesz, nie zaatakuje.

Kilka uwag na temat damskiej torebki

Kobiety potrafią być rozkojarzone, a noszona przez nas zawsze i wszędzie torebka nie zawsze jest w widocznym dla nas miejscu. Dlatego należy zadbać, o to, aby nie paść ofiarą kieszonkowców, czy złodziej i :

– zawsze trzymać torebkę przed sobą,
– w przymierzalni, czy przy kasie w sklepie nie spuszczaj torebki ani na chwilę,
– w restauracji nie kładź torby na krzesło obok,
– zawsze miej zwróconą torebkę zamkiem do siebie, nie na zewnątrz,
– portfel niech zawsze będzie na samym dnie.

Oczywistym jest, że nie każemy od razu popadać w paranoję i od teraz patrzeć na ludzi, jak na kłębowisko złodziei i kieszonkowców, nie. Chodzi tu przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo i o nasze rzeczy. Kilka prostych trików, podejście do sprawy „na poważnie’ nikomu nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie, mogą nie dopuścić do sytuacji, gdzie padniemy ofiarą przestępstwa.

One Response

  1. Faktycznie gdy jesteśmy zabiegani to nie zwracamy uwagi na to gdzie chowamy portfel czy telefon.Czasem mamy to wszystko na widoku a to pretekst dla złodziei.Lepiej wszystko tak schować żeby nikogo nie kusić do kradzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *