Podsumowanie rynku wtórnego cen mieszkań w 2013 roku.

Z analizy i badań przeprowadzonych w 2013 roku przez firmy finansowe wynika, że rok 2013 jest stabilny pod względem sprzedaży mieszkań, nie wykazujący gwałtownego wzrostu. Najdroższe ceny mieszkań widoczne są w miastach nad morzem, tutaj króluje Sopot średnia cena za metr kwadratowy to ponad 9124 zł.

 

Na drugim miejscu w pozycji miasta położonego nad morzem jest Gdynia ze średnią ceną za metr kwadratowy 5780 zł oraz Gdańsk ze średnią ceną za metr kwadratowy 5578 zł. Najwyższą ceną średnią za metr kwadratowy wystawia stolica Polski Warszawa za metr kwadratowy 8627 zł, zaraz za nią kreuje się prężnie rozwijający się Kraków w cenie za metr kwadratowy 6852 zł i w kolejnym zestawieniu jest intensywnie pnący się do góry Wrocław cena za metr kwadratowy kształtuje się średnio 5731 zł.

Dane te zostały zebrane przez największy w Polsce portal finansowy Open finance w końcówce sierpnia 2013 roku. Najniższe ceny mieszkań z rynku wtórnego w 2013 roku możemy spotkać w mniejszych miastach liczących zdecydowanie mniej mieszkańców, są to z pewnością takie miasta jak Gorzów Wielkopolski ze średnią ceną za metr kwadratowy 2907 zł, Łódź w atrakcyjnej cenie średniej za metr kwadratowy 3794 zł oraz na trzecim miejscu plasują się Katowice z ceną średnią za metr kwadratowy 3795 zł. Warto zwrócić uwagę, że ceny mieszkań na rynku wtórnym nieznacznie odbiegają od cen w zeszłym roku. Pod koniec roku 2013 jest stabilizacja w zakupie mieszkań, można zauważyć było nieliczne gwałtowne ruchy klientów poszukujących mieszkań o dużej powierzchni powyżej 100 metr kwadratowy.

Najbardziej w obecnym czasie cieszą się popularnością małe mieszkania do 60 metrów kwadratowych oraz klasyczne kawalerki, które ze względów ekonomicznych cieszą się największym popytem w kraju.

Z sondaży przeprowadzonych przez ankieterów wynika, że ludzie obecnie decydują się na zakup mieszkań w nowoczesnym i wysokiej jakości budownictwie. Wiele osób decyduje się na sprzedaż własnych mieszkań i kupno nowego lokalu.

Jest to decyzja wskazująca na zamożność portfela społeczeństwa i chęć inwestowania środków własnych w nowe mieszkania na rynku wtórnym. Tanie stopy procentowe zachęcają w końcówce roku do wzięcia kredytów hipotecznych na zakup nowego mieszkania. Najbardziej w tym kierunku spragnieni własnego mieszkania są ludzie młodzi po studiach lub emigranci z zagranicy z kapitałem własnym celem ulokowania środków pieniężnych. Podsumowując analizę cen mieszkań na rynku wtórnym możemy stwierdzić stabilizację i dobre zakończenie roku 2013.

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x