bądź aktywny Poradnik zdrowie

Przygotuj rower do sezonu

Co powinieneś zrobić, żeby po zimie móc bezpiecznie wsiąść na swój rower i pojechać na wymarzoną wycieczkę? Po pierwsze musisz o tym pomyśleć zawczasu czyli jeszcze  przed zimą, wybierając odpowiednie miejsce przechowywania swojego jednośladu.

 

Trzymanie go na balkonie lub w piwnicy to duży błąd – wilgoć szkodzi rowerom i naraża cię na wydatki związane z naprawami, nie mówiąc o kradzieży. Najlepiej trzymać pojazd po prostu w mieszkaniu, na przykład montując specjalne podwieszenie pod sufitem. Przed zimowaniem czyść łańcuch ze starego smaru i wilgoci, by nie zardzewiał.

Przygotowanie do sezonu

Zanim zaczniesz nowy sezon, dokładnie obejrzyj rower z każdej strony i sprawdź, czy podczas zimy nie uległ uszkodzeniom. Oczyść go z kurzu i umyj, ale używając albo wilgotnej szmatki, albo węża ogrodowego. Potem osusz rower i przyjrzyj się oponom. Czy nie są uszkodzone, przebite? W każdym razie na pewno powinieneś je dopompować. Najlepiej jest się udać w tym celu na stację paliw, przy której stoi kompresor. Ma tę przewagę nad tradycyjną pompką, że pozwala pompować do dokładnie określonego poziomu (właściwe ciśnienie powietrza jest podane z boku kola), a nie na oko.

 

Możesz też użyć specjalnej pompki ze wskaźnikiem. Sprawdź sprawność hamulców – zobacz, czy linki hamulcowe nie sa poluzowane, czy klocki nie są zdarte i równo dochodzą do obręczy, czy nie znika z nich starty bieżnik służący do odprowadzania błota. Upewnij się, czy kierowca, padły i siedlisko są dobrze dokręcone, czyszczenie amortyzatorów powierzyć serwisowi, do którego należy udać się swoim jednośladem na przykład techniczny przed sezonem. Staraj się wybierać wyspejoliowane małe warsztaty, unikając wielopowierzchniowych marketów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o