Connect with us

Published

on

Od dzisiaj przez 7 dni łącznie osoby, które padły ofiarami przestępstw będą mogły liczyć na fachową i co ważne darmową pomoc.  

Z roku na rok rośnie świadomość prawna naszego społeczeństwa. To dobrze. Jednak, by podnosić wciąż tę świadomość co roku pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości od 2000 roku obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak łatwo wyliczyć w tym roku już po raz 16. każda osoba, która czuje się pokrzywdzona będzie mogła uzyskać darmową i specjalistyczną pomoc, którą będzie można otrzymać w każdej prokuraturze na terenie naszego kraju. I nie ma znaczenia, czy będzie to prokuratura regionalna, okręgowa, czy rejonowa.

Jaka była idea towarzysząca temu przedsięwzięciu?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Prokuratury Krajowej:

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Jeśli Ty uważasz, że jesteś osobą poszkodowaną w wyniku działań przestępczych nie czekaj i wykorzystaj ten wyjątkowy tydzień. Warto przejść się na spacer i wejść, na przykład do Prokuratury Rejonowej w Kołobrzegu, która mieści się przy ul.  Waryńskiego 8 i tam na pewno znajdziemy szczegółowe informacje o tym, kto i o której godzinie, a także w jaki konkretnie dzień w tym tygodniu będzie udzielał darmowych porad prawnych.

Jak można przeczytać na stronie Prokuratury Krajowej- wielką zaletą pomocy udzielanej w tym tygodniu, czyli od 20 do 26 lutego jest interdyscyplinarność. Polega to na tym, że każda osoba, która potrzebuje porady prawnej nie tylko będzie mogła porozmawiać z policjantem, prokuratorem, ale także z komornikiem, notariuszem, czy pracownikiem pomocy społecznej. Wszystko tak zostało pomyślane, żeby każda osoba mogła uzyskać wiedzę, poradę od tego fachowca, którego porady faktycznie potrzebuje. Poza tym taka interdyscyplinarność daje szansę na uzyskanie porad kompleksowo, bo możemy zapytać o niemal każdą sferę życia odpowiedniego specjalistę. I właśnie o taką całościową pomoc w tym tygodniu chodzi. Na pewno każda osoba, która czuje się poszkodowana, by dostać taką pomoc musi najpierw przyznać przed sobą, że jej potrzebuje. To być może najtrudniejsza część wystąpienia o pomoc. Częstym zjawiskiem jest także wstyd. Pamiętajmy, że ci ludzie nie będą nas oceniać i jedyne, czego chcą to nam pomóc. Nikt bowiem, jeśli nie jest z wykształcenia adwokatem, nie zna się kompleksowo na prawie, a bezinteresowną pomoc zwyczajnie grzech by było nie przyjąć. To unikalny tydzień, a pomoc, którą podczas jego trwania uzyskamy może na lepsze i na trwałe zmienić nasze życie. Pytanie więc, czy warto skorzystać z takiej pomocy zdaje się być zdecydowanie retorycznym.

Państwowa kompensata przysługująca ofiarom czynów zabronionych będzie w tym roku zagadnieniem, któremu interdyscyplinarni specjaliści poświęcą szczególną uwagę.

Jeśli ucierpiałaś/ eś w przestępstwie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić i co dalej zrobić, ten tydzień jest właśnie dla Ciebie. Zupełnie za darmo na komendzie policji, w prokuraturze, w sądzie udzielą Ci darmowych porad prawnych.

Pamiętaj, Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa od dzisiaj, 20 do 26 lutego bieżącego roku. Kolejna więc szansa na darmową interdyscyplinarną i profesjonalną pomoc będzie dopiero za rok.

(oprac. jh)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl