Informacje z Kołobrzegu

Urzędnicy chodzą “po kolędzie”… i doręczają decyzje podatkowe

Akcja urzędniczego “kolędowania” od drzwi do drzwi rozpoczęła się 3 lutego, w piątek. Niestety kołobrzescy urzędnicy nie będą zbierali “co łaska”, ale co naliczono. W ten jakże bezpośredni sposób będą doręczać decyzje wymiarowe w podatku od nieruchomości na 2017 rok dla osób fizycznych. 

 

Urzędnicy ruszyli w teren 3 lutego. Decyzje podatkowe będą doręczać od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych, bo od 16.00 do 20.00. Kołobrzescy urzędnicy będą mogli zapukać do Państwa drzwi także w sobotę od godziny 10.00 do godziny 18.00.

Niektórzy kołobrzeżanie nie kryją swojego oburzenia perspektywą urzędnika pukającego do ich drzwi. – Rozumiem oszczędność wynikającą z tego, że zaoszczędzą na wysyłaniu tych decyzji, ale nie podoba mi się pomysł, żeby urzędnik nachodził mnie w domu- mówi widocznie zdenerwowany pan Przemek, który uważa, że mieszkańcy sami mogą sobie z magistratu odbierać te decyzje, kiedy chcą. Wskazuje też na inny czynnik towarzyszący takim urzędniczym odwiedzinom. – To stresujące. Sobota rano, człowiek chce się wyspać, otwieram drzwi, a tam urzędnik? Nie, to nie jest przyjemna wizja – bulwersuje się mężczyzna.

Przypomnijmy. Podatek od nieruchomości w wysokości do 100 zł należy wpłacić jednorazowo. Czas mamy do 15 marca. Tymczasem wyższe niż 100 zł kwoty można wpłacać w systemie ratalnych w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i do 15 listopada.

Termin składania deklaracji związanych z podatkiem od nieruchomości na ten rok, a także termin pierwszej raty za bieżący rok minął z końcem stycznia. Każda osoba, która nie dopełniła tego obowiązku winna to zrobić w trybie natychmiastowym.

Warto zapamiętać, że podatek od nieruchomości,  podatek rolny i podatek leśny powinniśmy uiszczać comiesięcznie, do 15 dnia każdego miesiąca.  Tymczasem podatek od środków transportowych należy zapłacić do 15 lutego ( kolejna rata płatna do 15 września).

Są dwie rzeczy pewne na świecie- śmierć i podatki. I o ile nie wiadomo, kiedy ziemska podróż się skończy, to za to wiadomo, że podatek należy wpłacać na konto bankowe, które każdy z mieszkańców Kołobrzegu znajdzie na swojej decyzji, którą do domu mu doręczą urzędnicy. Magistrat szacuje, że urzędnicy dostarczą ok. 20 tysięcy takich decyzji. Szacowane wpływy z tego tytułu do miejskiej kasy wyniosą ok.11 milionów złotych.

JH

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o