PUP w Kołobrzegu ma sporo ofert pracy. Poszukiwani ludzie z fachem.

Bezrobocie osiągnęło najniższy od kilkudziesięciu lat poziom 8,2 % (dane Głównego Urzędu Statystycznego za listopad 2016 roku). Fachowcy od rynku pracy twierdzą, że od lat nie było tak dobrze. Podobno teraz jest czas pracowników, których zaczyna brakować niemal w każdej branży. Jaka jest stopa bezrobocia w powiecie kołobrzeskim i na jakie stanowiska pracodawcy szukają pracowników? Proszę przeczytać, co ustaliliśmy.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2016 wynika, że w listopadzie najmniejszą stopę bezrobocia zanotowało województwo wielkopolskie i wynosiło ono 5 %, a najwięcej osób bezrobotnych, bo aż 13,9 % było w województwie warmińsko-mazurskim.

Najnowsze dane z grudnia 2016 roku dotyczące województwa zachodniopomorskiego wskazują, że stopa bezrobocia w naszym regionie wynosi 11 %, a  bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy było niemal 66 tys. osób.

Jeśli chodzi o dane bardziej szczegółowe, to z raportu z końca grudnia ubiegłego roku wynika, że na przykład w powiecie koszalińskim stopa bezrobocia wynosiła 17,3 %, a osób bezrobotnych było 3,3 tys.

Powiat kołobrzeski tymczasem za ten sam czas zanotował stopę bezrobocia na wysokości  7, 9 % i z liczbą bezrobotnych sięgającą 2,2 tys. osób.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w  Kołobrzegu ofert pracy nie brakuje, co nie znaczy, że osoby szukające zatrudnienia znajda tu coś dla siebie.

GUS opublikował raporty, z których wynika, że zarejestrowanych osób bezrobotnych w listopadzie 2016 r. wynosiła ok. 1,4 mln.

Nie da się nie zauważyć, że ogólnie rzecz biorąc jest coraz mniej rąk do pracy, a to oznacza, że pracodawcy mają coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników, nie mówiąc już o znalezieniu odpowiednich i wykwalifikowanych osób. Rynek pracy należy dziś bezapelacyjnie do pracownika. Pracownika, który jest pilnie poszukiwany. Niestety, jak alarmują fachowcy od zatrudnienia, taka sytuacja negatywnie wpływa na rynek pracy. Dlaczego? Trudności rekrutacyjne bowiem utrudniają paradoksalnie dalszą poprawę na rynku pracy. Jak się więc okazuje to zamknięty krąg.

– Od trzech lat obserwujemy systematyczne zmniejszanie się zasobów kadrowych w polskiej gospodarce – powiedział serwisowi money.pl Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. – Zaczynamy coraz mocniej odczuwać skutki zmian demograficznych i odpływu kadr w wyniku emigracji. Tylko w trzecim kwartale jedna siódma nowych miejsc pracy nie została obsadzona. Jeżeli to zjawisko jeszcze mocniej się utrwali, to wówczas wiele inwestycji i kontraktów będzie zagrożonych w wyniku braku rąk do pracy – podsumowuje ekspert branżowy.

I faktycznie najmniejsze firmy lokalne już maja problem jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników. – Wystawiliśmy na różnych portalach kilka ofert pracy, nawet atrakcyjnych uważam, a mimo to nikt się nie zgłosił. Dochodzi nawet do tego, że ludzie umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne, ale na nie nie przychodzą, w ogóle o tym fakcie nie informując- mówi jeden z kołobrzeskich przedsiębiorców (dane do wiadomości redakcji).

Jakie oferty pracy znaleźć można w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kołobrzegu?

Najkrócej rzecz ujmując-przeróżne. Jednak bezapelacyjnie rządzą oferty pracy wymagające konkretnego zawodu, między innymi,  z branży gastronomicznej, kosmetycznej i handlowej, choć nie tylko.

Najczęściej pracodawcy szukają do pracy na stanowisko:

– kucharz, kelner, barman, pomoc kuchenna

– recepcjonistka, pokojowa

– kosmetyczka, fryzjerka

– mechanik, lakiernik, blacharz

– piekarz, cukiernik

– przedstawiciel handlowy, doradca klienta, pracownik biurowy, sprzedawca, kasjer

– pracownik ochrony, sprzątaczka, konserwator, magazynier

Pani Anna z Kołobrzegu od kilku lat nie może znaleźć pracy. – Nie ma ofert pracy dla mnie, ponieważ w większości z nich nie spełniam wysokich wymagań pracodawców- żali się kobieta. I dodaje, że pracodawcy mają za duże wymagania, a oferuję często tylko umowę zlecenie lub umowę o pracę za najniższą krajową, czyli 2000,00 zł brutto, czyli ok. 1459,00 zł netto. -Nie mogę pracować na umowę zlecenie, ponieważ mam zadłużenie, komornika i z tej umowy ma prawo zabrać mi całe wynagrodzenie, a z czegoś trzeba przecież żyć- wyjaśnia zdenerwowana.

Trudno nie podzielić opinii kołobrzeżanki. Czasami ma się wrażenie, że pracodawcy oderwali się jednak od rzeczywistości i żyją w tylko sobie znanym świecie, świecie wymagań. Nic dziwnego więc, że jest duża grupa osób, które rejestrują się w pośredniakach tylko po to, by być ubezpieczonym i wolą siedzieć w domu. To się jeszcze długo nie zmieni, chyba, że podejście zmienią pracodawcy. Na to jednak jeszcze sporo czasu będziemy musieli poczekać.

Prognozuje się, że pod koniec 2017 roku stopa bezrobocia w Polsce będzie wynosiła 8 %.

Jeśli ktoś z Państwa będzie zainteresowany ofertami pracy z terenu powiatu kołobrzeskiego, polecamy stronę, gdzie można znaleźć oferty pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu. Warto na nią wejść, poczytać i znaleźć coś dla siebie.

http://kolobrzeg.praca.gov.pl/    lub   http://pupkolobrzeg.finn.pl/

Joanna Hramitko 

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–