Connect with us

Published

on

Rodzice chcą szkół ośmioklasowych, nauczyciele rozwiązań, które pozwolą im zachować pracę. Na piątkowe posiedzenie Komisji Oświaty przybyli i jedni i drudzy. Pełna emocji dyskusja pokazała, że nie będzie rozwiązania, które zadowoli obie strony.

Dlaczego? Duża większość rodziców, co pokazało czwartkowe spotkanie w „Szóstce”, opowiada się za tym, aby ich dzieci mogły uczęszczać do szkoły bez konieczności zmiany placówki w ostatnich klasach. Pomysł przenoszenia 7 i 8 klas do szkół pozostałych po zlikwidowanych gimnazjach został wypracowany przez zespół powołany przez prezydenta jako ten, który pozwoli im przetrwać jako placówkom podstawowym. Przygotowano dwa warianty tego rozwiązania – pierwszy zakłada przekształcenie likwidowanych szkół w podstawówki i stworzenie dla nich nowych obwodów. Do tych placówek będą trafiały wszystkie klasy siódme, w całości, klasami. Drugi wariant jest podobny, to znaczy zakłada przekształcenie wszystkich likwidowanych szkół w podstawówki do których trafią uczniowie klas siódmych, ale będą kierowani indywidualnie, zgodnie z nowym obwodem, nie całymi klasami. Dzięki takim sposobom duża część nauczycieli z gimnazjów będzie mogła zachować pracę, a magistrat ocali likwidowane szkoły przed zamknięciem.

Na takie rozwiązania nie chcą się jednak zgodzić rodzice dzieci przede wszystkim z kołobrzeskiej „Szóstki”, bo to oni głównie uczestniczyli w spotkaniu. Jedna z matek dwojga uczniów tej placówki odczytała list w którym nazwała przedstawione pomysły urzędników „sztucznym ratowaniem szkół”, które robione jest po to aby zachować „nauczycielskie etaty, kosztem dzieci”. Ta opinia wywołała ogromne emocje zarówno po stronie nauczycieli, jak i po stronie uczniów. – Proszę dać swoim dzieciom dorosnąć(…), my również mamy świetną kadrę nauczycielską, doskonałe warunki dla uczniów starszych klas – twierdziła dyrektorka Gimnazjum nr 1. Rodzice mówili o dzieciach, które nie chcą zmieniać szkoły, nauczyciele o dobrze wykształconej kadrze, pracowniach specjalistycznych, które lepiej przygotują przyszłych siódmoklasistów do dalszej edukacji.

Mimo ogromnych emocji w pewnym momencie udało się odrobinę ostudzić dyskusję. – Nie stawajmy przeciwko sobie. Przecież nie chcemy konfliktu. To nie my sobie to zafundowaliśmy – mówił jeden z rodziców. Obecny na spotkaniu Jacek Woźniak, wiceprezydent do spraw społecznych jeszcze raz przypomniał o trzecim możliwym rozwiązaniu, w którym w szkole nr 6, jako placówce osiedlowej, uczniowie uczyliby się od pierwszej do ostatniej klasy podstawówki. Z pewnością jednak trudno będzie przeforsować takie rozwiązanie tylko dla jednej szkoły – o podobne, wyjątkowe traktowanie prosiła już obecna na spotkaniu dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5.

O tym, jak będzie wyglądała reforma oświaty po kołobrzesku będą decydować radni. Już w lutym odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona „dobrej zmianie” w szkolnictwie. Można się jedynie domyślać, że każdy z radnych będzie dbał głównie o te szkoły, które znajdują się w jego okręgu wyborczym.

Poniżej publikujemy fragmenty posiedzenia Komisji Oświaty. (iws)

0 0 votes
Article Rating

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl