Connect with us

Published

on

Rodzice chcą szkół ośmioklasowych, nauczyciele rozwiązań, które pozwolą im zachować pracę. Na piątkowe posiedzenie Komisji Oświaty przybyli i jedni i drudzy. Pełna emocji dyskusja pokazała, że nie będzie rozwiązania, które zadowoli obie strony.

Dlaczego? Duża większość rodziców, co pokazało czwartkowe spotkanie w „Szóstce”, opowiada się za tym, aby ich dzieci mogły uczęszczać do szkoły bez konieczności zmiany placówki w ostatnich klasach. Pomysł przenoszenia 7 i 8 klas do szkół pozostałych po zlikwidowanych gimnazjach został wypracowany przez zespół powołany przez prezydenta jako ten, który pozwoli im przetrwać jako placówkom podstawowym. Przygotowano dwa warianty tego rozwiązania – pierwszy zakłada przekształcenie likwidowanych szkół w podstawówki i stworzenie dla nich nowych obwodów. Do tych placówek będą trafiały wszystkie klasy siódme, w całości, klasami. Drugi wariant jest podobny, to znaczy zakłada przekształcenie wszystkich likwidowanych szkół w podstawówki do których trafią uczniowie klas siódmych, ale będą kierowani indywidualnie, zgodnie z nowym obwodem, nie całymi klasami. Dzięki takim sposobom duża część nauczycieli z gimnazjów będzie mogła zachować pracę, a magistrat ocali likwidowane szkoły przed zamknięciem.

Na takie rozwiązania nie chcą się jednak zgodzić rodzice dzieci przede wszystkim z kołobrzeskiej „Szóstki”, bo to oni głównie uczestniczyli w spotkaniu. Jedna z matek dwojga uczniów tej placówki odczytała list w którym nazwała przedstawione pomysły urzędników „sztucznym ratowaniem szkół”, które robione jest po to aby zachować „nauczycielskie etaty, kosztem dzieci”. Ta opinia wywołała ogromne emocje zarówno po stronie nauczycieli, jak i po stronie uczniów. – Proszę dać swoim dzieciom dorosnąć(…), my również mamy świetną kadrę nauczycielską, doskonałe warunki dla uczniów starszych klas – twierdziła dyrektorka Gimnazjum nr 1. Rodzice mówili o dzieciach, które nie chcą zmieniać szkoły, nauczyciele o dobrze wykształconej kadrze, pracowniach specjalistycznych, które lepiej przygotują przyszłych siódmoklasistów do dalszej edukacji.

Mimo ogromnych emocji w pewnym momencie udało się odrobinę ostudzić dyskusję. – Nie stawajmy przeciwko sobie. Przecież nie chcemy konfliktu. To nie my sobie to zafundowaliśmy – mówił jeden z rodziców. Obecny na spotkaniu Jacek Woźniak, wiceprezydent do spraw społecznych jeszcze raz przypomniał o trzecim możliwym rozwiązaniu, w którym w szkole nr 6, jako placówce osiedlowej, uczniowie uczyliby się od pierwszej do ostatniej klasy podstawówki. Z pewnością jednak trudno będzie przeforsować takie rozwiązanie tylko dla jednej szkoły – o podobne, wyjątkowe traktowanie prosiła już obecna na spotkaniu dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5.

O tym, jak będzie wyglądała reforma oświaty po kołobrzesku będą decydować radni. Już w lutym odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona „dobrej zmianie” w szkolnictwie. Można się jedynie domyślać, że każdy z radnych będzie dbał głównie o te szkoły, które znajdują się w jego okręgu wyborczym.

Poniżej publikujemy fragmenty posiedzenia Komisji Oświaty. (iws)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl