Informacje z Kołobrzegu

OKIEM SĘDZIEGO PIWNEGO: CZYM JEST PIWO RZEMIEŚLNICZE?

Na pytanie zawarte w tytule, próżno szukać definicji w słownikach. Zarówno tych internetowych, jak i książkowych. Można rzec, że piwo rzemieślnicze stoi w opozycji do masowego produkowania piw typu lager. Browary rzemieślnicze produkują piwa tradycyjnymi metodami, bez stosowania technik przemysłowych, produkując piwa często z lepszych jakościowo składników oraz odnosząc się do historycznych stylów piwa.
Rozwój piwowarstwa rzemieślniczego na świecie można zauważyć od lat 80-tych, kiedy to prezydent Jimmy Carter deregulował rynek piwa w USA i do głosu doszli piwowarzy domowi z kapitałem. Sięgając do kart historii, zaczęli tworzyć klasyczne style piw typu: Pale Ale, Porter, Stout, Gose, itd.

Za początek „piwnej rewolucji” w Polsce uważa się, wejście na rynek Ataku Chmielu z browaru Pinta, czyli 28.03.2011 roku. Od tego momentu rynek piw rzemieślniczych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przytaczając kilka liczb za rok ubiegły, za blogiem „Piwna Zwrotnica”. Powstało 1561 nowych piw, wystartowały kolejne 63 browary, było 22 kooperacji międzynarodowych, etc. To są absolutnie gigantyczne liczby! W roku mamy 365 dni, czyli wychodzi na to, że mieliśmy około 4 premierowe piwa dzienne!

W przeciwieństwie do dużych koncernów piwowarskich, w browarze rzemieślniczym za każdym piwem stoi człowiek. Od momentu opracowania receptury, przez etap produkcji, po samo butelkowanie. W piwowarstwie rzemieślniczym nie chodzi się drogami na skróty. Dla kontrastu, w masowej produkcji stosuje się metodę HGB (high gravity brewing). W skrócie polega ona na wytworzeniu wysoko ekstraktywnej brzeczki (na przykład poprzez dodanie cukru, syropu sacharozowego, skrobiowego lub ekstraktu słodowego), a następnie rozpuszczeniu jej zimną wodą do pożądanego ekstraktu na etapie butelkowania. Piwo wytwarza odpowiednio zaprogramowana maszyna. Chodzi o to, żeby zaoszczędzić pieniądze na produkcji piwa, kosztem jego smaku.

Proces ten doskonale obrazuje różnicę między piwowarstwem masowym, a rzemieślniczym. Piw rzemieślniczych nie można zaprogramować! I właśnie ta cecha jest podstawowym wyznacznikiem piw rzemieślniczych. Dorzućmy do tego smak, pasję piwowara, odkrywanie na nowo starych stylów piwnych oraz skłonność do eksperymentów z różnymi dodatkami i mamy doskonały pretekst by spróbować piwa rzemieślniczego. Zapraszam serdecznie do sklepu „Piwniak” przy ul. Unii Lubelskiej 7A.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o