Connect with us

Published

on

13 zł brutto za godzinę -taką stawkę godzinową dla osób pracujących na umowę zlecenie i samozatrudniających się ustalił Sejm w zeszłym roku. To ma pomóc w walce z wyzyskiem.

 
Jednomyślności w ławach sejmowych nie było, ale ustawa została ostatecznie podjęta. To z pewnością dobra informacja dla osób, które często wykonują pracę, jak na umowie o pracę, ale pracodawcy zmuszają je do podpisania umowy-zlecenia. Tak jest właśnie w przypadku pana Krzysztofa, który ma 61 lat i od kilku lat pracuje na umowie-zlecenie jako ochroniarz. Jak się okazuje nie dość, że człowiek ten powinien mieć umowę o pracę (pracodawca narusza art. 22 § 1), to w dodatku stał się bardzo tanią siłą roboczą.- Pracuję w pełnym wymiarze godzin i zarabiam jakieś 4 zł na godzinę- oburzenia nie kryje nasz rozmówca (nazwisko do wiadomości redakcji). Niestety takie przypadki to nie tylko niechlubne incydenty. Ludzi w podobnej sytuacji jest więcej, dużo więcej. Często są to osoby, które dałyby dużo za normalną umowę o pracę. Gdy jednak stają przed wyborem -mieć albo nie mieć pracy- wybierają każdą umowę, którą łaskawie zaproponuje pracodawca. Czasem po prostu wyboru nie daje lokalny rynek pracy, więc człowiek chwyta się jak tonący brzytwy tego, co dostaje. Wiele osób tak właśnie żyje -na łasce pracodawcy.

Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała, że te regulacje poprawią sytuację pracowników w Polsce.- Mam nadzieję, że ta ustawa kończy czas patologii w wynagradzaniu polskiego pracownika-podsumowała minister Rafalska.

Nie wszystkim spodobało się takie rozwiązanie. Między innymi, skrytykowała je posłanka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. Przyznała, że wie, że trudno się żyje osobom zarabiającym najniższą krajową, ale jej zdaniem, nie można szukać pieniędzy w portfelu przedsiębiorców, którzy też często ledwo wiążą koniec
z końcem.

 

Każdy pracodawca powinien przemyśleć, czy warto łamać nowe przepisy, ponieważ za wypłacanie niższej stawki godzinowej niż 12 zł brutto za godzinę nieuczciwemu szefowi grozić będzie grzywna od 1 do nawet 30 tys. zł.

Joanna Hramitko

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl