PRACA? NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Praca bez umowy na piśmie, bez ubezpieczenia, w złych warunkach. Nie daj się wykorzystać, szukaj pomocy. 

Praca to jedna z najważniejszych płaszczyzn naszego życia. Każdy ma inny powód do tego, by chodzić do pracy.  I każdy powód jest dobry, bo nasz. Co jednak zrobić, gdy na potencjalnego pracownika czeka nie zawsze uczciwy pracodawca? Najlepszym orężem do walki z nieuczciwymi pracodawcami jest… wiedza. My właśnie ją Państwu oferujemy. Najważniejsza w pracy jest umowa i to sporządzona na piśmie. Nie warto pracować bez umowy, bo nie jesteśmy wtedy ubezpieczeni i w razie wypadku sami będziemy musieli pokryć koszty, np. pobytu w szpitalu. Poza tym, gdy już pracodawca pokaże swoje złe oblicze, mając umowę,  mamy podstawę walczyć o niewypłacone wynagrodzenie lub gdy będziemy chcieli ukarać go za stosowanie mobbingu w pracy. Bez umowy niewiele możemy zrobić. Pamiętać należy o tym, że jeśli pracodawca proponuje pracę bez umowy, może to oznaczać, że również z wypłatą wynagrodzenia może być kłopot. Tylko legalna praca zabezpiecza w pełni interesy podejmującego jakąkolwiek pracę.

W umowie powinny się znaleźć takie informacje, jak: czas trwaniaumowy, jej rodzaj (umowa o pracę,
zlecenie), godziny pracy, metoda naliczania wynagrodzenia (stawka miesięczna, godzinowa),a także precyzyjnie sformułowany zakres naszych obowiązków.

 

Warto szukać pracy z polecenia, ewentualnie sprawdzić przyszłego pracodawcę. Można też poszukać opinii na temat firmy w internecie. Warto też zapisać sobie numer telefonu do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam możemy uzyskać bezpłatną poradę, a także złożyć skargę na nieuczciwego pracodawcę.
Owocnej pracy  i uczciwego pracodawcy życzymy!

Joanna Hramitko

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tamara
tamara
7 lat temu

A bywa i tak, z szef zmusza pracownika aby… pożyczkę dlań zaciągnąl, Uwaga: takich przypadków jest mnóstwo!

Kategorie
———————————–
1
0
Would love your thoughts, please comment.x